Děsivý přízrak je možná stále kdesi v hlubokých štolách | zdroj: sporilov.info.cz


Kostra v uniformě wehrmachtu s prostřelenou hlavou: Velkou Ameriku stále obchází jeden z nejslavnějších fantomů

TÉMATA: tajemná místa | příroda | česko

Lom Velká Amerika poblíž Karlštejna má zvláštní tajemství. V opuštěných štolách vápencového dolu tam straší duch Hanse Hagena, který zde našel smrt. Tak to aspoň stojí v pověstech, které o tomto místě kolují.

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 09. 2014 | 07:00

Postava Hanse Hagena je sama opředena mnoha nejasnostmi. Podle většiny zdrojů to byl voják wehrmachtu, který se ztratil (nebo záměrně ztratil) své jednotce a před postupujícími armádami nepřítele se schoval v komplexu štol vápencového dolu. Už tady se ale další verze příběhu liší. Podle jedněch byl v dole sám a postupně zešílel. Žil zoufalý život poustevníka, až se změnil v přízrak. Podle jiných verzí Hagena v dole objevili horníci, když jim kradl jídlo. Začali ho pronásledovat a prchající Hagen po nich hodil granát. Jeho výbuch mu zasypal cestu ven a on dlouhé dny zůstal uvězněn v komplexu, než zahynul. 

Hagenova štola

Existují i další verze příběhu. Podle jedné byl Hans Hagen horníkem, který v dole pracoval. Při důlním neštěstí zůstal zasypán společně s dalšími horníky, ale jen jemu se téměř zázrakem podařilo uniknout. Jenže když zjistil, že jeho druhové jsou stále uvězněni v závalu a pomalu umírají, zešílel, a dál už legenda pokračuje stejně jako předchozí verze. Ještě jiná verze říká, že Hagen byl irský pilot sestřeleného bombardéru, který v dole nějakou dobu žil, než se vydal směrem na Plzeň, kde ho ale zabili Němci.

Hagenovo jezírko

Legendy o Hagenovi žijí především v trampské subkultuře. Našlo by se hodně těch, kteří slyšeli v chodbách kroky a podivné zvuky, nebo kterým se ztratilo jídlo či části oděvu. Ve štolách prý bylo nalezeno také Hagenovo ležení, kostra v uniformě wehrmachtu s prostřelenou hlavou, bodák s ručně vyrytým jménem Hans Hagen. V labyrintu se také ztratilo několik lidí. V jedné ze štol je také Hagenův gong, který měl původně upozorňovat horníky na nebezpečí. Jenže kdo na něj zazvonil, živý se z lomu nevrátil, protože přivolal Hagena.

Hagenův zvon

Co z toho všeho může být pravda? Nejpravděpodobnější se jeví, že Hagen mohl být horník pracující v dole. Vše ostatní je zřejmě mýtus. Dlouhodobý pobyt ve štolách bez jídla není možný a je velmi nepravděpodobné, že by někomu stačilo k životu jen ukradené jídlo horníků nebo trampů. Ve štolách se také mohl ukrýt leckterý ustupující voják wehrmachtu, ale těžko s vidinou, že v dole bude žít do skončení války. Možná tam někdo přespal jednu noc, možná se dokonce i ztratil v labyrintu. A pak bychom se nakonec dostali i k původní legendě.  

Lom Amerika

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 09. 2014 | 07:00

Zavří­t reklamu