válkaČeskoslovenskoobjevy

Stožáry vysokého napětí jako obří postavy. Co na to ČEZ?

Stožáry vysokého napětí jako obří postavy. Co na to ČEZ?
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 3 fotky+ 4 fotky

Stožáry vysokého napětí zpravidla hyzdí krajinu. Nevzhledná kovová monstra vedoucí dráty nad poli známe i z České republiky. Na Islandu je ale chtěli proměnit v umělecká díla a fascinující skulptury obřích postav.

Tomáš Chalupa 5. října 2015

„Tyto sloupy-postavy by se staly monumenty celé krajiny. Staly by se lákadlem a jejich pozorování by bylo zážitkem. Z obyčejných stožárů by se stalo něco víc,“ říká jeden z autorů návrhu z islandského studia Choi+Shine. Celý projekt počítá se stejnými stavebními postupy jako při budování běžných stožárů vysokého napětí. Rozdíl je zkrátka jen v tom, že jsou pojaty umělecky a mohly by skutečně ozvláštnit islandskou krajinu. Ovšem architekti se svým návrhem zatím neuspěli. Společnost, která má elektrickou síť na Islandu na starosti, odmítla jejich návrh na vybudování nových sloupů vysokého napětí zrealizovat.

Přesto se jim dostalo velké pozornosti. Choi+Shine za návrh obdrželi již několik architektonických a designérských ocenění. Jedna z postav se stala také symbolem Zimního festivalu v Mnichově. Přestože umělecká hodnota i kreativita provedení jsou nesporné, zatím se nenašla ani jedna společnost, která by podobné monumenty chtěla využít pro své elektrické sítě. Třeba se to změní a do obřích postav zainvestuje například náš ČEZ.

Další články

Zavří­t reklamu