Nádherný etruský sarkofág se sochou ležící ženy byl jedním z nejcennějších nalezených artefaktů.

Nádherný etruský sarkofág se sochou ležící ženy byl jedním z nejcennějších nalezených artefaktů. | zdroj: Daily Mail


Stovky uloupených antických památek se našly ve skladišti ve Švýcarsku. Ukryl je tam britský sběratel

TÉMATA: archeologie | objevy | itálie | etruskové

user-avatar

Irena Gruberová

5. 02. 2016 | 11:00

45 beden s archeologickými poklady nevyčíslitelné hodnoty objevili italští policisté v jednom skladišti v Ženevě. Mezi stovkou uloupených památek byly i mozaiky z Pompejí a etruské sarkofágy. Všechny je tam ukryl nechvalně proslulý obchodník s uměním Robin Symes z Londýna.

Když minulý měsíc policejní specialisté násilím vypáčili všech 45 beden ukrytých tajně v jednom skladišti v Ženevě, nemohli uvěřit svým očím. Právě totiž objevili pohádkový poklad – obrovskou kolekci římských a etruských děl ze starověku. Byly mezi nimi i dva mimořádně vzácné sarkofágy se sochami mladé ženy a staršího muže, ležícími po stranách. Oba se dochovaly v nádherném stavu, byť pocházejí ze 2. století před Kristem. Jsou dílem starodávných Etrusků, tajemného národa z Apeninského poloostrova, jehož civilizace předcházela tu římskou. A další oslňující nálezy se na policisty jen sypaly: vázy dekorované římskými gladiátory a bájnými glyfy, keramické nádoby, busty a fragmenty nástěnných maleb z Pompejí…

Socha muže u etruského sarkofágu

Podle ženevských prokurátorů spolupracujících úzce s italskou policií jde o výjimečná umělecká díla, získaná z nelegálních vykopávek. Má se za to, že byly uloupeny z hrobů v Tarquinii, jednom z nejvýznačnějších etruských měst, které se nachází ve střední Itálii. Toto město je po celá desetiletí vyhledávaným „lovištěm“ vykrádačů hrobů.

Patnáct let se tyto památky skrývaly před světem v železobetonovém skladišti ve svobodném přístavu v Ženevě. Uskladnil je tam nechvalně proslulý obchodník s uměním Robin Symes. Tento dnes 76letý muž na obchodu s uměním pohádkově zbohatl. Podle soukromých vyšetřovatelů mu rukama mohlo projít až 17 tisíc památek v hodnotě 125 milionů liber, které úspěšně prodával soukromým sběratelům i muzeím. Jeho přepychově zařízená galerie byla doslova svatým grálem pro bohaté sběratele.

Fragmenty antické keramiky

Sám Symes vlastnil několik domů v Londýně, New Yorku, Aténách i na řeckých ostrovech a vozil se v drahých vozech. Před 15 lety však tragická nehoda odstartovala jeho osobní pád a krach. Během pobytu v Itálii se jeho obchodní společník a milenec v jedné osobě Christo Michaelides nešťastnou náhodou zranil do hlavy a zemřel. Symes se pak soudil s pozůstalými o jeho obchodní podíl. Soudy ovšem prohrál a na výlohách utratil okolo pěti milionů liber. Navíc byl odsouzen ke dvěma letům vězení za „vážné a cynické pohrdání soudem“. Nedlouho poté vyhlásil bankrot.

Robin Symes (na snímku vpravo)

O skutečném rozsahu jeho majetku se však dodnes spekuluje. Symes se totiž přiznal jen k pěti skladištím se starožitnostmi, jenže později se ukázalo, že jich má mnohem víc. Mezi aktivy, které nepřihlásil k proclení, bylo právě i oněch 45 beden nalezených nedávno ve Švýcarsku. Jejich obsah byl navrácen do Itálie, kde má být v brzké době představen na tiskové konferenci. Symes teď bude mít doma co vysvětlovat. Historici ho vyzývají, aby šel v zájmu vědy s pravdou ven, protože jen tak bude možné zjistit skutečný původ nakradených věcí. Dá se však očekávat, že britský „tomb raider“ bude mlčet jako hrob.

 

user-avatar

Irena Gruberová

5. 02. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu