válkaČeskoslovenskoobjevy

Stovky uloupených antických památek se našly ve skladišti ve Švýcarsku. Ukryl je tam britský sběratel

Stovky uloupených antických památek se našly ve skladišti ve Švýcarsku. Ukryl je tam britský sběratel
Zdroj: Daily Mail
+ 11 fotek+ 12 fotek

45 beden s archeologickými poklady nevyčíslitelné hodnoty objevili italští policisté v jednom skladišti v Ženevě. Mezi stovkou uloupených památek byly i mozaiky z Pompejí a etruské sarkofágy. Všechny je tam ukryl nechvalně proslulý obchodník s uměním Robin Symes z Londýna.

Irena Gruberová 5. února 2016

Když minulý měsíc policejní specialisté násilím vypáčili všech 45 beden ukrytých tajně v jednom skladišti v Ženevě, nemohli uvěřit svým očím. Právě totiž objevili pohádkový poklad – obrovskou kolekci římských a etruských děl ze starověku. Byly mezi nimi i dva mimořádně vzácné sarkofágy se sochami mladé ženy a staršího muže, ležícími po stranách. Oba se dochovaly v nádherném stavu, byť pocházejí ze 2. století před Kristem. Jsou dílem starodávných Etrusků, tajemného národa z Apeninského poloostrova, jehož civilizace předcházela tu římskou. A další oslňující nálezy se na policisty jen sypaly: vázy dekorované římskými gladiátory a bájnými glyfy, keramické nádoby, busty a fragmenty nástěnných maleb z Pompejí…

Socha muže u etruského sarkofágu

Socha muže u etruského sarkofágu

Podle ženevských prokurátorů spolupracujících úzce s italskou policií jde o výjimečná umělecká díla, získaná z nelegálních vykopávek. Má se za to, že byly uloupeny z hrobů v Tarquinii, jednom z nejvýznačnějších etruských měst, které se nachází ve střední Itálii. Toto město je po celá desetiletí vyhledávaným „lovištěm“ vykrádačů hrobů.

Patnáct let se tyto památky skrývaly před světem v železobetonovém skladišti ve svobodném přístavu v Ženevě. Uskladnil je tam nechvalně proslulý obchodník s uměním Robin Symes. Tento dnes 76letý muž na obchodu s uměním pohádkově zbohatl. Podle soukromých vyšetřovatelů mu rukama mohlo projít až 17 tisíc památek v hodnotě 125 milionů liber, které úspěšně prodával soukromým sběratelům i muzeím. Jeho přepychově zařízená galerie byla doslova svatým grálem pro bohaté sběratele.

Fragmenty antické keramiky

Fragmenty antické keramiky

Sám Symes vlastnil několik domů v Londýně, New Yorku, Aténách i na řeckých ostrovech a vozil se v drahých vozech. Před 15 lety však tragická nehoda odstartovala jeho osobní pád a krach. Během pobytu v Itálii se jeho obchodní společník a milenec v jedné osobě Christo Michaelides nešťastnou náhodou zranil do hlavy a zemřel. Symes se pak soudil s pozůstalými o jeho obchodní podíl. Soudy ovšem prohrál a na výlohách utratil okolo pěti milionů liber. Navíc byl odsouzen ke dvěma letům vězení za „vážné a cynické pohrdání soudem“. Nedlouho poté vyhlásil bankrot.

Robin Symes (na snímku vpravo)

Robin Symes (na snímku vpravo)

O skutečném rozsahu jeho majetku se však dodnes spekuluje. Symes se totiž přiznal jen k pěti skladištím se starožitnostmi, jenže později se ukázalo, že jich má mnohem víc. Mezi aktivy, které nepřihlásil k proclení, bylo právě i oněch 45 beden nalezených nedávno ve Švýcarsku. Jejich obsah byl navrácen do Itálie, kde má být v brzké době představen na tiskové konferenci. Symes teď bude mít doma co vysvětlovat. Historici ho vyzývají, aby šel v zájmu vědy s pravdou ven, protože jen tak bude možné zjistit skutečný původ nakradených věcí. Dá se však očekávat, že britský „tomb raider“ bude mlčet jako hrob.

Další články

Zavří­t reklamu