válkaČeskoslovenskoobjevy

Stovky tajemných kamenných struktur objevili na západní Sahaře, kvůli teroristům je není možné zkoumat

Stovky tajemných kamenných struktur objevili na západní Sahaře, kvůli teroristům je není možné zkoumat
Zdroj: livescience.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Stovky a stovky kamenných struktur tisíce let starých se nacházejí na jednom z nejspornějších území světa, Západní Sahaře. Kvůli zdejší nebezpečné situaci jde o málo probádanou archeologickou oblast.

Yvonne Pokorná 10. září 2019

Jsou různě velké a všech možných tvarů a archeologové zatím netuší, z jakého důvodu a v které době vznikly. Zatím neměli možnost je řádně prozkoumat.

Západní Sahara je z větší části spravována Marokem, zatímco zhruba 20 % rozlohy země je pod kontrolou osvobozeneckého hnutí zastupujícího zájmy původních obyvatel, Saharských Arabů (Sahrawi). Vleklý ozbrojený konflikt (1975–1991) byl na nátlak OSN ukončen příměřím, ale území nadále zůstává předmětem sporu.

V letech 2002 až 2009 archeologové prozkoumávali zdejší krajinu a prováděli menší vykopávky v té části západní Sahary, která je ovládána Sahrawskou arabskou demokratickou republikou. Zkoumali také satelitní snímky na Google Earth.

„Kvůli minulým konfliktům byl podrobný archeologický a paleoenvironmentální výzkum v Západní Sahara extrémně omezený,“ uvedla Joanne Clarke z Východoanglické univerzity.

Podle ní tak archeologická mapa Západní Sahary zůstává doslova a obrazně téměř prázdná, ačkoliv místní lidé o existenci kamenných struktur dobře vědí.

Kameny vytvářejí různé vzorce.

Kameny vytvářejí různé vzorce.

Tajemné stavby

Kameny jsou uspořádaný různými způsoby. Některé jsou ve tvaru půlměsíce, jiné tvoří kruhy, další zas přímé linie nebo pravoúhlé útvary, které vypadají jako plošina; nechybí tu ani kamenné hromady zvané tumuly. Na některých místech lze spatřit kombinaci těchto vzorů. Například jedna struktura sestává z přímých linií, kamenných kruhů, plošin i kamenných hromad a to vše dohromady tvoří komplex dlouhý asi 630 metrů.

Ačkoli archeologové si nejsou jisti účelem takto uspořádaných kamenů, domnívají se, že některé z nich mohou označovat místa hrobů. Zatím je ale málo prozkoumali a našli u nich minimum artefaktů, které lze datovat pomocí radiokarbonové metody. Z pár vykopávek jen dva tumuly skrývaly lidské ostatky z doby před asi 1 500 lety.

Dosavadní výzkum naznačuje, že Západní Sahara byla kdysi vlhkou oblastí, kde žilo více zvířat než dnes. Svědčí o tom zdokumentované skalní umění s výjevy skotu, žiraf, přímorožců a paovcí hřivnatých. Existují rovněž důkazy, že v oblasti se dřív vyskytovala jezera a další vodní zdroje, které vyschly před tisíci lety.

Smysl těchto kamenů archeologům zatím uniká.

Smysl těchto kamenů archeologům zatím uniká.

Bezpečnostní problém

Kvůli bezpečnostním problémům se práce v terénu na řadu let zastavily. Teroristická skupina Al-Káida v islámském Maghrebu operuje v pouštních oblastech poblíž Západní Sahary; v roce 2013 unesla dva španělské humanitární pracovníky v uprchlickém táboře v Tindoufu v Alžírsku, hned za hranicí Západní Sahary. A i když se Saharští Arabové i Sahrawská arabská demokratická republika staví silně proti Al-Káidě, pro tamní úřady je nesmírně obtížné, aby účinně hlídaly rozsáhlé pouštní oblasti, kde se nacházejí kamenné struktury. To znamená, že archeologové tam teď nemohou bezpečně pracovat.

Tento problém není pro Západní Saharu ojedinělý, protože bezpečnostní rizika představovaná teroristickými a extremistickými skupinami v regionu limitují práci archeologů ve většině severní Afriky.

Další články

Zavří­t reklamu