válkaČeskoslovenskoobjevy

Stovky let starý dokument je úpisem mlčenlivosti adepta na ninju

Stovky let starý dokument je úpisem mlčenlivosti adepta na ninju
Zdroj: iflscience.com

Vědcům se dostal do rukou dokument, který je úpisem a přísahou mlčenlivosti adepta na ninju. Adept, který podepsal slib, přísahal, že nikdy neprozradí, co ví, jinak bude jeho rodina po staletí stíhána hroznou kletbou.

Tomáš Chalupa 8. ledna 2019

Dokument, který mladí ninjové podepisovali před zhruba třemi sty lety, se nazýval Inosuke Kizu. Pokud jej podepsali, zavázali se k udržování tajemství po celý svůj život. Závazek, který stvrdili podpisem, zahrnoval i jejich rodinu a příbuzné. Pokud by jej porušili, celé generace rodu by byly stiženy kletbou a dopadl by na ně hněv bohů.

Nález dokumentu Inosuke Kizu, nalezený mezi 130 dalšími dokumenty, vědcům ukázal, jak závažný slib ninjové dávali. Nešlo rozhodně o nějakou formální záležitost, ale o proces s hlubším významem, kde hrozba prokletí nebyla brána na lehkou váhu. Inosuke Kizu patřil rodině Kizu, což byl vážený a významný klan ninjů ve městě Iga poblíž Kjóta.

Pokud ninja zemřel, kopie jeho slibu byly poslány všem jeho rodinným příslušníkům. V dokumentu také novic zaslíbil své myšlení svému mentorovi, který jej učil cestě ninjutsu, tedy speciálního komplexního bojového umění zaměřeného na špionáž, nájemné vraždy a život v utajení. Přesně to byla ostatně hlavní pracovní náplň ninjů.

Dnes vnímáme ninju jako bojovníka, který se ohání zbraněmi a zabíjí hordy nepřátel. Ve skutečném světě ninjů byl jedinec, který se spoléhal na své zbraně nebo jimi vraždil, považován za hloupého a ne příliš schopného. Cestou ninjů rozhodně nebylo někam přijít a všechny kolem rozsekat. Nejcennější byl ninja, který byl schopen získat informace, aniž by ho kdokoliv spozoroval nebo aniž by musel s někým bojovat.

Ninja v dokumentu také sliboval, že nikdy nevyužije své schopnosti a výcvik k tomu, aby někoho okradl pro vlastní potřebu. Krádež byla nehodná ninji a nesměl se jí nikdy dopustit. Všechny zajímavé nové zkušenosti, schopnosti či zbraně byl povinnen ihned prodiskutovat, případně odevzdat svým nadřízeným.

Pokud novic porušil kodex Inosuke Kizu, byl celý jeho rod stíhán kletbou, kterou na jeho příbuzných mělo vykonat 60 malých i velkých bohů sídlících po celém Japonsku. Před kletbou se nebylo kam skrýt a trvala neomezeně dlouho.

Další články

Zavří­t reklamu