válkaČeskoslovenskoobjevy

Stop plýtvání. V Sydney otevřeli „knihovnu“ s oblečením

Stop plýtvání. V Sydney otevřeli „knihovnu“ s oblečením
Zdroj: odditycentral.com

Podle statistik vzrostla globální produkce oblečení v letech 2000 až 2014 o sto procent. I tento alarmující poznatek stál u zrodu "knihovny" s oblečením, kterou si otevřela Australanka Sarah Freeman.

Simona Knotkova 13. září 2018

Nadměrná produkce oblečení způsobuje, že si jako zákazníci kupujeme i více produktů, než potřebujeme. Některé kusy máme na sobě přitom třeba jenom jednou a pak se jich zbavujeme. Někdy se jedná i o záměr obchodníka, který schválně vyrábí nekvalitní oblečení a nutí nás tak k opakovaným nákupům.

„Dnešní společnost nosí oblečení jako kondomy. Lidé je mají na sobě jednou a pak je vyhodí,“ říká Sarah Freeman, majitelka „knihovny“ s oblečením. „Velká část oblečení, která se dnes vyrábí, vydrží jenom šest nošení, což je příšerné.“

Ve svém podniku zájemcům nabízí oblečení za předplatné. Zákazník zaplatí měsíční částku, která se pohybuje v rozmezí od tisíc korun až po dva tisíce, a poté si může vypůjčit čtyři až šest kousků. Pokud si některou z věcí rozhodne nechat, zaplatí za ni plnou částku s desetiprocentní slevou. Stejně tak může do obchodu přinést vlastní oblečení, které nenosí.

Sortiment obchodu je široký a najdete v něm i značky drahých návrhářů. Každý se tak aspoň na chvíli může stát nositelem prestižní módy.

„Snad lidé začnou být více uvědomělí a naučí se nekupovat si rychlou módu. Pokud klesne zájem, klesne i nabídka,“ uzavírá Freeman.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu