válkaČeskoslovenskoobjevy

Stonehenge původně nepostavili v Anglii, ukázal nový výzkum

Stonehenge původně nepostavili v Anglii, ukázal nový výzkum
Zdroj: Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.0
+ 13 fotek+ 14 fotek

Podle nejnovější teorie byl proslulý kamenný kruh Stonehenge původně postaven na jiném místě, než kde stojí dnes. Na Salisburskou pláň v jižní Anglii byl přestěhován z hor ve Walesu.

Yvonne Pokorná 13. října 2021

Vědci neúnavně odkrývají tajemství obklopující 5 000 let starý komplex menhirů a kamenných kruhů známých jako Stonehenge. V posledních letech ukázal geologický průzkum, že doleritové kameny, označované někdy jako „modré“, pocházely z 200 kilometrů vzdáleného lomu v horském pásmu Preseli Hills na západě Walesu. A jak vyšlo najevo, z této oblasti přišli kolem roku 3000 př. n. l. také někteří z osadníků, kteří pak žili v blízkosti nynější lokace Stonehenge.

Tato pozoruhodná vazba mezi pravěkým monumentem a pohořím Preseli maximálně zesílila, když archeologové napodruhé prozkoumali velký kamenný kruh Waun Mawn, objevený jen kousek od velšského lomu v Preseli Hills. Nalezená kamenná drť byla ze stejného typu horniny jako stonehengské „modré kameny“. Kromě toho měl kamenný kruh Waun Mawn průměr 110 metrů, tedy stejně jako příkop obklopující Stonehenge. Navíc oba monumenty byly orientovány směrem k východu slunce o letním slunovratu. Původní kruh tehdejší lidé museli rozebrat a přestěhovat na Salisburskou pláň v jižní Anglii.

„Tušili jsme, že v Preseli musel být původní kruh, kde byly kameny umístěny jako první,“ sdělil webu IFLScience Mike Parker Pearson z University College v Londýně a dodal: „Jako oblouk čtyř stojících kamenů jej původně zaznamenali archeologové před 100 lety, ale poté byl ignorován nebo si mysleli, že nejde o zbytek kruhu. Nikdo netušil, že to může mít něco společného s modrými kameny a Stonehenge.“

Thumbnail # Buben jako měřící nástroj. Stavitelé Stonehenge používali jednotné míry
Mohlo by Vás zajímat:

Buben jako měřící nástroj. Stavitelé Stonehenge používali jednotné míry

Vědci sice již dříve předpokládali, že Stonehenge bylo poprvé postaveno ve Walesu, ale nikdy si nebyli jisti, kde se nacházelo jeho původní místo. I mytologie naznačuje, že Stonehenge původně pocházelo ze vzdálené země. Nejstarší příběh o původu Stonehenge vychází z legendy o Merlinovi z 12. století, popisující, jak se tento legendární kouzelník a druid vydal s armádou do Irska,  kde ukořistil magický kamenný kruh zvaný Tanec obrů a přestavěl jej jako Stonehenge.

Není jisté, proč prehistorické národy vyvinuly tak obrovské úsilí, aby přestěhovaly na velkou vzdálenost henge, ale vědci se domnívají, že si lidé při migraci do jižní Anglie vzali své modré kameny jakožto klíčový symbol své rodové identity. Ať už je důvod jakýkoli, zdá se, že jde o extrémně vzácný příklad starověké kultury, která se chopila své cenné památky a přemístila ji do nového domova.

„Je to docela unikátní,“ konstatuje profesor Pearson. „Přenést modré kameny je pořád hodně zvláštní věc, stěží srovnatelná s něčím jiným na světě, a je to z velké části to, co dělá Stonehenge tak jedinečným.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu