Stonehenge stálo možná původně jinde, megality tam postavili dočasně ti, kteří je přenášeli na místo určení.

Stonehenge stálo možná původně jinde, megality tam postavili dočasně ti, kteří je přenášeli na místo určení. | zdroj: livescience.com


Stonehenge prý napřed stálo ve Walesu, tvrdí spekulativní teorie

TÉMATA: archeologie | stonehenge | wales | anglie | megality

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 03. 2019 | 09:00

Stonehenge původně nestálo tam, kde je dnes, ale ve Walesu. Konkrétně blízko kamenolomu, odkud pocházely obří megality. Tam stálo cosi jako dočasné Stonehenge, které byla následně rozebráno a přemístěno na místo určení.

Onen dočasný monument stál v místě zvaném Banc Du. Nachází se nedaleko kamenolomu, odkud pochází všechny kameny Stonehenge. U Banc Du se scházeli lidé a konaly se zde rituály 700 let předtím, než bylo Stonehenge postaveno. Podle archeologických nálezů ale bylo Banc du používáno k rituálům právě i v době, kdy bylo postaveno Stonehenge.

Podle profesora Michaela Parkera Parsona z Londýnské univerzity byl lom součástí větší sítě míst, ke kterým patřilo množství různých hrobek a posvátných míst. Banc Du bylo jedno z těch nejvýznamnějších. Parson není první, kdo spekuluje o tom, že celá megalitická stavba stála na jiném místě. Už před sto lety geolog H. H. Thomas tvrdil, že kameny Stonehenge byly původně součástí jiné stavby v oblasti Preseli Hills. Odtud pak nastoupily monumentální cestu do Stonehenge.

Otázkou je, kde vlastně byly kameny vytěženy. Převládá názor, že pocházejí z Marlborough Downs, které se nachází na Salisburské pláni. Ale 42 menších kamenů, které jsou rovněž součástí Stonehenge, pochází z Preseli Hills na západě Walesu. Pokud by z Preseli, konkrétně z lokalit Carn Goedog a Craig Rhos-y-felin, pocházely všechny kameny, pak by musely urazit do Stonehenge 230 kilometrů.

To je zásadní otázka. Podle jedné teorie byly kameny převáženy po vodě. Této teorii ale Parson nevěří a domnívá se, že kameny byly přepravovány pomocí dřevěných platforem a provazů. Ohromné kameny se valily do vnitrozemí z Preseli Hills a zastávka v Banc Du znamenala, že tam byl postaven provizorní monument. Jak dlouho zastávka trvala, není jasné, ale pak se pokračovalo v cestě na Salisburské pláně.

Obecně je Parsonova teorie stejně jako všechny další, které obsahují vztyčení dočasných megalitických staveb, jako vysoce spekulativní a neexistují pro ní doposud přesvědčivé důkazy.

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 03. 2019 | 09:00

Zavří­t reklamu