válkaČeskoslovenskoobjevy

Stonehenge prý napřed stálo ve Walesu, tvrdí spekulativní teorie

Stonehenge prý napřed stálo ve Walesu, tvrdí spekulativní teorie
Zdroj: livescience.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Stonehenge původně nestálo tam, kde je dnes, ale ve Walesu. Konkrétně blízko kamenolomu, odkud pocházely obří megality. Tam stálo cosi jako dočasné Stonehenge, které byla následně rozebráno a přemístěno na místo určení.

Tomáš Chalupa 14. března 2019

Onen dočasný monument stál v místě zvaném Banc Du. Nachází se nedaleko kamenolomu, odkud pochází všechny kameny Stonehenge. U Banc Du se scházeli lidé a konaly se zde rituály 700 let předtím, než bylo Stonehenge postaveno. Podle archeologických nálezů ale bylo Banc du používáno k rituálům právě i v době, kdy bylo postaveno Stonehenge.

Podle profesora Michaela Parkera Parsona z Londýnské univerzity byl lom součástí větší sítě míst, ke kterým patřilo množství různých hrobek a posvátných míst. Banc Du bylo jedno z těch nejvýznamnějších. Parson není první, kdo spekuluje o tom, že celá megalitická stavba stála na jiném místě. Už před sto lety geolog H. H. Thomas tvrdil, že kameny Stonehenge byly původně součástí jiné stavby v oblasti Preseli Hills. Odtud pak nastoupily monumentální cestu do Stonehenge.

Otázkou je, kde vlastně byly kameny vytěženy. Převládá názor, že pocházejí z Marlborough Downs, které se nachází na Salisburské pláni. Ale 42 menších kamenů, které jsou rovněž součástí Stonehenge, pochází z Preseli Hills na západě Walesu. Pokud by z Preseli, konkrétně z lokalit Carn Goedog a Craig Rhos-y-felin, pocházely všechny kameny, pak by musely urazit do Stonehenge 230 kilometrů.

To je zásadní otázka. Podle jedné teorie byly kameny převáženy po vodě. Této teorii ale Parson nevěří a domnívá se, že kameny byly přepravovány pomocí dřevěných platforem a provazů. Ohromné kameny se valily do vnitrozemí z Preseli Hills a zastávka v Banc Du znamenala, že tam byl postaven provizorní monument. Jak dlouho zastávka trvala, není jasné, ale pak se pokračovalo v cestě na Salisburské pláně.

Obecně je Parsonova teorie stejně jako všechny další, které obsahují vztyčení dočasných megalitických staveb, jako vysoce spekulativní a neexistují pro ní doposud přesvědčivé důkazy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu