válkaČeskoslovenskoobjevy

Stonehenge postavili ve Walesu a pak ho přenesli tam, kde je dnes, tvrdí archeolog

Stonehenge postavili ve Walesu a pak ho přenesli tam, kde je dnes, tvrdí archeolog
Zdroj: independent.co.uk

Odvážných teorií kolem nejslavnější megalitické stavby Stonehenge je bezpočet. Nyní se objevila další, která tvrdí, že Stonehenge původně vůbec nestálo na dnešním místě, ale ve Walesu. Tam se totiž našly díry v zemi, které přesně odpovídají rozměrům Stonehenge.

Tomáš Chalupa 10. prosince 2015

Ve Walesu postavili Stonehenge pět set let před tím, než jej přemístili do Waltshiru, kde je dnes. Napřed je rozebrali a pak přetáhli. Jejích původní místo bylo v Preseli Hills v hrabství Pembrokeshire. Právě tam našli archeologové zachovalé díry v kamenném podloží. Jejich tvar a umístění přesně pasuje na Stonehenge. Pokud by se teď Stonehenge celé vzneslo a přemístilo nad ony díry, přesně by do nich zapadlo.

Stáří jam se odhaduje na 3200 až 3400 let před Kristem. Jenže to ještě Stonehenge ve Waltshiru nestálo. Jeho stáří je o pět set let méně. „Mohlo jim trvat pět set let, než tam ty kameny dotáhli. Nejspíše byly natěženy v místním kamenolomu a postavili z nich nějaký místní monument. Pak jej rozebrali a přemístili do Waltshiru,“ říká vedoucí výzkumu profesor Mike Park Pearson. „Normálně nejsme zvyklí oznamovat nějaké fantastické objevy, ale tohle je jeden z nich,“ raduje se Pearson.

Bohužel není úplně jasné, proč by se Stonehenge přemísťovalo z místa na místo, a také nad vším visí otázka, jak by to tehdejší lidé vůbec dokázali. Ovšem vědci už dlouhou dobu tvrdí, že lidé v neolitu byli schopni přemisťovat až dvoutunové kameny na poměrně velké vzálenosti. Používali k tomu voly, lidskou sílu a velké dřevěné sáně, na kterých megality táhli. Dokonce existují i názory, že kmeny ze všech koutů Británie táhly kameny ke Stonehenge, aby je použily na stavbu. Mělo to být něco jako pomník sjednocení.

Těžko odhadnout, zda je celá teorie pravdivá. Jeví se to jako trochu moc velká námaha, nicméně tvrdí to erudovaní odborníci, takže proč jim nevěřit. Ostatně Pearson prohlašuje, že příští rok čeká ohledně Stonehenge další průlomové nálezy. Takže si počkejme…

Související články

Další články

Zavří­t reklamu