válkaČeskoslovenskoobjevy

Sto let starý vzkaz donesený holubem byl nalezen ve Francii

Sto let starý vzkaz donesený holubem byl nalezen ve Francii
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

Francouzský pár objevil při procházce malé pouzdro, ve kterém se nacházela zpráva napsaná německým vojákem bojujícím v první světové válce. K zaslání vzkazu využil zřejmě poštovního holuba.

Tomáš Chalupa 14. června 2021

Pouzdro s dopisem s datem 16. července 1916 bylo nalezeno u obce Ingersheim. Byl napsán německým vojákem, který v něm popisoval manévry a boje čety Potthof. Byl adresován jeho nadřízenému důstojníkovi. „Četa Potthof se dostala pod palbu na západním okraji nástupního prostoru. Četa palbu opětovala a pak se stáhla. Ve Fechtwaldu byla půlka čety deaktivována (myšleno kvůli zraněním). Četa Potthof ustoupila s těžkými ztrátami.“ Ze vzkazu je jasné, že se malý bojový útvar, pojmenovaný zřejmě podle velitele, dostal do boje, při kterém utrpěl těžké ztráty, a zase se stáhl. Tak často vypadal boj na západní frontě, kdy byly ztráty na obou stranách vysoké i při běžných a relativně malých vojenských operacích.

Dopis se nyní nachází v péči Linge musea v Orbey ve východní Francii. Ředitel musea Dominique Jardy uvedl, že se jedná o mimořádný nález, dopis byl ve velmi dobrém stavu a kompletně čitelný. Podle Jardyho je dobře, že se nálezci obrátili na nejbližší muzeum a nenechali si dopis pro sebe. Pro jedince nemá prakticky žádnou hodnotu, ovšem jako muzejní exponát je velmi významný.

Další články

Zavří­t reklamu