válkaČeskoslovenskoobjevy

Sto let staré tajemství odhaleno! Finové našli vrak zmizelé německé ponorky U-2

Sto let staré tajemství odhaleno! Finové našli vrak zmizelé německé ponorky U-2
Zdroj: Profimedia.cz

Senzační objev se podařil dobrovolným finským potápěčům! Našli postrach moří z doby První světové války: německou ponorku U-26, která před 100 lety záhadně zmizela.

Redakce Extrastory.cz 3. srpna 2014

Skupina finských potápěčů, vystupující pod názvem Badewanane, narazila na vrak ponorky v západní části Finského zálivu už před několika lety. Teprve letos koncem května však bylo oficiálně potvrzeno, že se skutečně jedná o U-26.

„Ponorka šla nejprve ke dnu zádí, a tak většina jejího trupu včetně velitelské věže nezapadla do bahna a je tedy viditelná,“ uvedl jeden z členů skupiny Badewanane, potápěč Jouni Polkko. Podle něj a jeho kolegů jde o nejlépe zachovanou německou ponorku z První světové války. Na zpomalení koroze prý totiž měla vliv málo slaná voda Baltského moře.

Finský potápěč zdůraznil, že jde o významný historický objev. SM U-26 byla v době 1. světové válkychloubou německého císařského loďstva a během jednoho roku poslala ke dnu čtyři ruské bitevní loděs posádkou čítající 600 mužů. Největším z nich byl ruský křižník Pallada, který byl v roce 2000 nalezen shodou okolností nedaleko místa, kde se ukrývala pod vodou také ponorka U-26. Ta zmizela beze stopy 15. srpna 1915 a Němci se pak marně pokoušeli zjistit, co se s ní a její 30 člennou posádkou stalo. Zřejmě se jí stalo osudným ruské minové pole, které bránilo německému námořnictvu před přístupem do Finského zálivu.

Další články

Zavří­t reklamu