válkaČeskoslovenskoobjevy

Štíty Vikingů byly potaženy kůží, jejich pevnost byla ohromující

Štíty Vikingů byly potaženy kůží, jejich pevnost byla ohromující
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 3 fotky+ 4 fotky

Jak vlastně vypadaly vikingské štíty a z čeho byly vyrobeny? Je to překvapující, ale v této otázce nebylo až doposud příliš jasno. Až výzkum vědců ze Společnosti pro bojovou archeologii se na tuto problematiku zaměřil a ukázal, jak to se štíty nordických válečníků skutečně bylo.

Tomáš Chalupa 26. června 2021

Štíty Vikingů měly kruhový tvar, byly dřevěné a potažené zvířecí kůží. Právě kůže byla zásadním komponentem celého výrobku. Díky ní měl štít ohromující vlastnosti, tedy především pevnost, odolnost a strukturální integritu. Kůže byla pro Vikingy cosi jako pro moderní dobu plasty – používali ji při výrobě všech možných nástrojů a byla v podstatě základem jejich řemeslných výrobků. Archeologové analyzovali vikingské štíty z rozmezí 3. století před naším letopočtem až 1. tisíciletí našeho letopočtu. Všechny měly jedno společné – byly potažené kůží.

Thumbnail # Archeologové zjistili, že Vikingové používali štít k útoku
Mohlo by Vás zajímat:

Archeologové zjistili, že Vikingové používali štít k útoku

Pro Vikingy byl štít možná nejdůležitější částí výzbroje. Zatímco zdobné meče sloužily často spíše jako ceremoniální doplněk a symbol moci a sociálního postavení, štít byl skutečnou zbraní. Vikigové jej používali nejen pasivně, tedy k ochraně těla, ale také jako útočnou zbraň. Jde o unikátní použití, se kterým se u jiných středověkých komunit nesetkáváme. Štít vyráží aktivně proti soupeři s cílem odrazit jeho meč či jinou zbraň. Viking se za štítem nekryl, ale používal jej aktivně k získání převahy. K tomu ale musel mít štít velkou pevnost a strukturální integritu, kterou, jak se zjistilo, dodávala právě kůže.

Další články

Zavří­t reklamu