válkaČeskoslovenskoobjevy

Stínadla – tajemná městská čtvrť Vontů. Kde ji hledat?

Stínadla – tajemná městská čtvrť Vontů. Kde ji hledat?
Zdroj: kudyznudy.cz
+ 11 fotek+ 12 fotek

Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří, Tajemství Velkého Vonta - kdo by neznal slavnou románovou trilogii Jaroslava Foglara, jejíž děj se odehrává v tajuplné čtvrti Stínadla. Mezi milovníky této četby se však stále spekuluje, zda Stínadla skutečně existují a kde se vlastně nachází.

Václav Pokorný 16. ledna 2019

Populární český spisovatel literatury pro mládež a významná osobnost českého skautského hnutí Jaroslav Foglar vydal ve čtyřicátých letech minulého století románovou trilogii Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta. Tyto dobrodružné příběhy chlapeckého oddílu Rychlých šípů vzrušovaly celé generace dětských čtenářů. Děj románů se odehrává ve fiktivní městské čtvrti Stínadla v blíže neurčeném městě, která se vyrostla na místě středověkého popraviště.

Mnoho příznivců Foglarovy se zajímalo o to, zda Stínadla skutečně existují a kde se nachází. Nejčastěji byla románová čtvrť spojována se starou Prahou.

Haštalsko-Anežská čtvrť byla prvním rozsáhlejším územím staré Prahy, se kterým se Jaroslav Foglar po roce 1925 jako mladý pracovník papírenské firmy sídlící nedaleko seznámil. Toto prostředí se tak pravděpodobně stalo prvním předobrazem jeho pozdějšího ztvárnění tajuplné starobylé čtvrti Stínadla ve známé románové trilogii. Faktem zůstává, že sám Jaroslav Foglar svoji první městskou dobrodružnou hru pro skautské oddíly umístil již v roce 1929 právě v Haštalsko-Anežské čtvrti.

Otázku „kde jsou Stínadla“, museli řešit i filmaři při natáčení seriálu a později i filmu Záhada hlavolamu. Jak Stínadla, tak Druhou Stranu filmaři situovali do různých koutů Prahy.

V 90. letech Foglar prozradil novinářům, že si jako vzor Stínadel vybral právě Staré město v Praze, ale někteří jeho přátelé tvrdí, že tak učinil na jejich nátlak, aby měl klid od jejich otázek.

Z příběhů víme, že Rychlé šípy do Stínadel pronikaly většinou přes ulici Rozdělovací a Revoluční a ta na druhé straně sousedí s pražskou Petrskou čtvrtí.

Jedním z těch, kdo se fenoménem Stínadel vážně zabýval, byl literární badatel Miloš Dvorský. V knize Mýtus zvaný Stínadla publikoval ucelený přehled Foglarových inspiračních zdrojů. Na základě studia archivních pramenů a srovnávání různých možných inspiračních zdrojů přehledně zdokumentoval a doložil, že Foglar se při psaní stínadelské trilogie opravdu inspiroval na několika konkrétních místech Staré Prahy. Konkrétně vyzdvihuje starý Josefov. Původně židovské ghetto, později chudinská čtvrť plná křivolakých uliček, průchodů a polorozpadlých, natěsnaných domů, území bez kanalizace, jež si v otřesných hygienických podmínkách žilo vlastním životem a nebylo radno do něj vstupovat. Přitom se nacházelo v samotném centru Prahy kousek od Staroměstského náměstí, tam, kde je dnešní luxusní ulice Pařížská. Ovšem na konci 19. století, ještě před Foglarovým narozením, byl Josefov zbourán, zbyly z něj jen Staronová židovská synagoga, starý židovský hřbitov a pár dalších staveb.

Dalším inspiračním zdrojem mohlo být i staré centrum Ledče nad Sázavou, města, které se nacházelo nedaleko Jestřábova tábořiště ve Sluneční zátoce.

Podle Miloše Dvorského se mohl Foglar inspirovat starými fotkami josefovského ghetta, ale pýcha Vontů a jejich nevraživost vůči jiným, „lepším čtvrtím“ by prý daleko lépe seděly na obyvatele oblasti Na Františku (okolí dnešní stejnojmenné nemocnice a Anežského kláštera). Výpady kluků z Františku proti klukům ze sousedních čtvrtí prý byly pověstné a pramenily z chudoby jejich čtvrti a závisti vůči okolí.

Klub Rychlé šípy jsou podle Miloše Dvorského kombinací Foglarovy vlastní klukovské party z Vinohrad, zážitků Foglarova skautského oddílu, novinových výstřižků a vysněných ideálů.

I když přesná lokalizace Stínadel dál zůstává tajemstvím a předmětem spekulací, dostala se nakonec i do mapy. V roce 2007 byla při příležitosti 100. výročí narození Jaroslava Foglara do té doby bezejmenná ulička pojmenována názvem Ve Stínadlech. Je to uzoučká ulička mezi Haštalským náměstím a ulicí U Obecního dvora.

Další články

Zavří­t reklamu