válkaČeskoslovenskoobjevy

Stiletto byla smrtící dýka, bez které správný rytíř nevyrazil ven, používala se stovky let

Stiletto byla smrtící dýka, bez které správný rytíř nevyrazil ven, používala se stovky let
Zdroj: thevintagenews.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Středověký rytíř, to znamená mohutný kůň, blyštivé brnění, přilba, meč, palcát, sekera … Ale kde je nějaké stiletto? Malá dýka, která mnoho pozornosti nevzbuzuje, ale která byla nedílnou součástí výzbroje rytířů a mnohokrát jim zachránila život.

Tomáš Chalupa 19. listopadu 2018

Stiletto byla dýka určená nikoliv k sekání, ale k bodání. V průměru měla její čepel jen něco kolem 5 milimetrů, byla to tedy skoro jehla. Ale mimořádně ostrá. Před nástupem stiletta se používaly nejrůznější typy dýk, kterými měl bojovník zasadit poslední ránu zraněnému soupeři a zkrátit tak jeho utrpení. Stletto mělo ale mnohem širší použití.

Název stiletto pochází z latinského slova stilus, což byl nástroj, kterým se psalo do hliněných a voskových tabulek. Stiletto nebyla jen zbraň, kterou bylo možné zasadit poslední ránu z milosti (předchůdce stiletta se nazýval misericorde – milost), ale byla to záložní zbraň a dala se použít i ofenzivně. Dalo se s ní najít slabé místo v brnění soupeře a tam bodnout. Obchodníci si ji oblíbili jako osobní zbraň, nájemní vrazi ji rovněž měli v oblibě, protože byla malá, dala se lehce schovat, ale současně jediné bodnutí na správné místo sprovodilo dotyčného ze světa. V Itálii byla obliba stiletta (zejména mezi lapky a vrahy) taková, že byla raději zcela zakázána. Na Sicílii se dokonce vyučovala speciální šermířská škola stiletta.

Přesto ještě v 19. století bylo stiletto nesmírně populární. Samozřejmě už ne u rytířů, ale v tajných službách a u kriminálních živlů. Sardinie, Korsika a Francie byly země, kde se stiletto udrželo nejdéle. Italští emigranti si brali stiletta s sebou do Spojených států, kam se díky nim zbraň také rozšířila. Používali ji členové gangů, pašeráci, mafie i nájemní vrazi. V New Orleans bylo stiletto dokonce zakázáno.

Stiletto nebo nože z něj vyvinuté se používaly také v obou světových válkách. Nejrůznější zákopové dýky, které si vojáci sami vyráběli, měly svůj základ ve stilettu. Jednoduchá a krásná zbraň přežila staletí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu