válkaČeskoslovenskoobjevy

Steve Sasson vynalezl první digitální foťák na světě, musel jej ale 14 let skrývat

Steve Sasson vynalezl první digitální foťák na světě, musel jej ale 14 let skrývat
Zdroj: thevintagenews.com

Digitální foťáky změnily svět nejen fotografie, ale třeba i turistiku nebo bezpečnost. U zrodu vůbec prvního digitálního fotoaparátu na světě stál Steve Sasson. Bohužel svůj vynález musel dlouho tajit.

Tomáš Chalupa 12. února 2019

Psal se rok 1975 a Sasson pracoval pro společnost Eastman Kodak jako vývojový inženýr. Pracoval na jiném projektu – tzv. CCD (Charge-coupled device), který jej ale příliš nezajímal a nepředstavoval pro něj žádnou zásadní výzvu. Toto zařízení bylo vynalezeno už v roce 1969 a Sasson měl pocit, že ho k projektu zařadili jen proto, aby jej společnost vůbec nějak zaměstnala.

Při práci na CCD měl tedy Sasson spoustu volného času, a právě díky tomu se mu podařilo jen tak bokem vynalézt digitální fotoaparát, který nebyl větší než toustovač. Byl si dobře vědom, že tohle bude revoluční vynález, který zatřese celým průmyslovým odvětvím. Digitální fotoaparát s velkou pýchou předvedl šéfům Kodaku. Jejich reakce ho ale ohromila.

Ředitelé totiž nebyli jeho vynálezem vůbec nadšeni. Kodak byl v té době gigant ve světě fotoaparátů a vůbec všeho, co souviselo s focením. 85 procent fotoaparátů prodaných po celých Spojených státech. Hegemonie značky na trhu byla ohromná. Ale šlo o hegemonii na trhu s kinofilmovým fotografováním. Co by se ale s celým Kodakem stalo, pokud by lidé nepotřebovali kinofilm? Firmu by to mohlo zcela zničit.

Nakonec ale bylo Sassonovi povoleno pracovat dále na projektu digitálního fotoaparátu. Ale současně mu bylo uloženo, aby o svém vynálezu s nikým nemluvil a rozhodně ho nikde veřejně neprezentoval. Teprve v roce 1991, tedy 14 let po Sessonsově vynálezu, byla uvedena na americký trh první digitální zrcadlovka, Kodak DCS-100. Měla 1,3megapixelový snímač a stála 13 000 dolarů.

Patent na digitální fotoaparáty vynesl Kodaku miliardy dolarů. Nakonec se ale stalo přesně to, čeho se šéfové v roce 1975 báli. Kodaku po 15 letech vypršela patentová práva a trh s digitálními fotoaparáty se začal dramaticky rozrůstat. Do hry vstoupilo mnoho nových značek a firem a na konkurenční prostředí nebyl Kodak, zvyklý na naprostou hegemonii, připraven. V roce 2012 firma prakticky zbankrotovala. Dnes sice existuje, ale jde o poměrně malou společnost zabývající se spíše tiskem, která se s původním gigantem nemůže rovnat.

Další články

Zavří­t reklamu