válkaČeskoslovenskoobjevy

Steve Jobs byl staromódní otec. Jeho děti nesměly doma používat počítače ani mobily

Steve Jobs byl staromódní otec. Jeho děti nesměly doma používat počítače ani mobily
Zdroj: www.unbelievable-facts.com

Kdo si představoval domácnost Steva Jobse jako počítačový ráj, kde jsou zdi obložené velkými dotykovými obrazovkami a stoly vykládané iPady a iPody, bude zklamán. Bývalý ředitel a jeden ze zakladatelů americké počítačové společnosti Apple svým dětem doma striktně zakazoval užívat moderní technologie. Místo toho si s nimi povídal o knihách.

Markéta Oderská 19. prosince 2014
Steve Jobs s manželkou Laurene a dcerou Lisou.

Steve Jobs s manželkou Laurene a dcerou Lisou.

Když jeden z novinářů na sklonku roku 2010 při rozhovoru se Stevem Jobsem prohodil, že jeho děti určitě milují iPad, dočkal se překvapivé reakce: „Nepoužívají ho. Doma omezujeme přístup našich dětí k technice.“ Zaražený novinář jen tiše přemýšlel, co asi Jobsovy děti doma dělají, když si nemohou hrát s přístroji, které jejich otec pomáhal vyvíjet. Odpověď na tuto otázku přinesl spisovatel Walter Isaacson, který o počítačovém mágu napsal životopisnou knihu „Steve Jobs“ a měl tak možnost v jeho domě často pobývat.

Steve Jobs se svou nejmladší dcerou Eve

Steve Jobs se svou nejmladší dcerou Eve

„Steve se pravidelně scházel s rodinou ke společné večeři u velkého dlouhého stolu v kuchyni a diskutoval o knihách, historii a spoustě jiných věcí,“ uvedl. „Nikoho vůbec ani nenapadlo vytáhnout iPad nebo zapnout počítač. Vypadalo to, že děti ty vymoženosti vůbec nepotřebují,“ poznamenal životopisec.

Steve Jobs s dcerami a manželkou na dovolené

Steve Jobs s dcerami a manželkou na dovolené

Steve Jobs však nebyl jediným technologickým guruem, který chránil své potomky před nástrahami moderní techniky. Také bývalý editor časopisu Wired a výkonný ředitel firmy 3D Robotics Chris Anderson značně omezil čas, po který mohly jeho děti elektrická zařízení používat. „Moje děti mi to vyčítají a žena říká, že jsem fašista. Nikdo z jejich kamarádů a známých prý doma nemá taková pravidla. Já ale vidím nebezpečí současné techniky takříkajíc z první ruky. Ostatně viděl jsme to i na sobě a nechci, aby se něco podobného stalo také mým dětem,“ vysvětlil. Podle něj na děti číhá nebezpečí v podobě škodlivého obsahu na internetu, jako je například pornografie, dále jim hrozí kybernetická šikana ze strany vrstevníků, a co je vůbec nejhorší, mohou propadnout závislosti na počítači. K té jsou nejvíce náchylné děti do 10 let, proto například šéf OutCast Agency Alex Constantinople svému nejmladšímu synu nedovoluje elektronická zařízení používat vůbec, zatímco starší děti mohou trávit u počítače denně alespoň půlhodinu. Zakladatel Twitteru Evan Williams své ratolesti namísto iPadů zásobuje stovkami knih, ve kterých si mohou doma kdykoli číst.

Jediný syn Steva Jobse – Reed Jobs

Jediný syn Steva Jobse – Reed Jobs

Ne všichni ovšem tento výchovný přístup sdílejí. Poradce Facebooku Ali Partovi radí rozlišovat mezi neplodným trávením času u počítače, například sledováním videí na YouTube nebo hraním her, a tím, když mládež moderní techniku využívá k ryze kreativním účelům. „Tak, jako by mě nenapadlo přemýšlet, kolik času stráví se svými štětci, hraním na piáno nebo psaním, je absurdní je omezovat v tom, jak dlouho mohou tvořit digitální umění, editovat video nebo programovat,“ namítl.

Také spoluzakladatel Twitteru Evan Williams věnuje svůj čas a pozornost dětem a neodhání je k obrazovkám, aby se zabavily.

Také spoluzakladatel Twitteru Evan Williams věnuje svůj čas a pozornost dětem a neodhání je k obrazovkám, aby se zabavily.

Jiní dokonce varují, že se striktní zákazy mohou v budoucnosti vymstít. Tak například šéf Twitter Dick Costocolo dovolil svým náctiletým dětem používat neomezeně elektronická zařízení, kdykoli jsou doma v obývacím pokoji. K tomuto rozhodnutí jej přivedla vzpomínka z mládí, kdy studoval na univerzitě v Michiganu. „Na koleji vedle mě bydlel kluk, který měl na pokoji bedny a bedny coca-coly a jiných sodovek. Později jsem pochopil, že to bylo kvůli tomu, že jeho rodiče, když byl malý, mu nikdy nedovolili pít sodovku. Jestliže svým dětem nedovolíte tyhle věci okusit, může jim to způsobit problémy v budoucnu,“ míní Costolo. Zakázané ovoce jak známo nejvíce láká.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu