válkaČeskoslovenskoobjevy

Stephen Hawking zkritizoval Brexit a další události roku 2016. Jsme na tom nejhůř v historii, tvrdí

Stephen Hawking zkritizoval Brexit a další události roku 2016. Jsme na tom nejhůř v historii, tvrdí
Zdroj: ferocesmente.com

Stephen Hawking ve svém nejnovějším článku pro The Guardian vyjádřil obavy nad lidstvem. Podle něj se momentálně nacházíme v nejnebezpečnějším bodu v dějinách.

Simona Knotkova 8. prosince 2016

Události na světové politické scéně, migrační krize, celosvětový nárůst nacionalismu či Brexit – to všechno jsou podle Stephena Hawkinga znaky toho, že se jako lidstvo momentálně nacházíme v nejhorší situaci v dějinách.

Brexit je podle něj kupříkladu jakousi vzpourou lidí, kteří tak dali jasnou stopku inteligenci a elitám. Ve svém vzdoru si už ale neuvědomují, jak mohou být jejich rozhodnutí škodlivá.

„Zdá se, že s tím všichni souhlasili. V ten moment promluvili zapomenutí, našli své hlasy a odmítli doporučení expertů a elit z celého světa,“ napsal britský vědec.

Kromě těchto jevů ho znepokojují i další globální problémy, jako změny klimatu, znečišťování oceánů či přelidněnost.

„Nacházíme se v nejnebezpečnějším okamžiku lidského vývoje. Můžeme to ale zvládnout. Jsem obrovským optimistou, co se týče našeho druhu. Bude ale třeba všech elit, od Londýna po Harvard, od Cambridge až po Hollywood, aby se poučili z lekcí tohoto roku.“

Naději třeba vidí ve vesmírném výzkumu. Připomíná ovšem, že zatím je naším domovem stále Země, a proto se o ni musíme pečlivě starat.

„Vlastníme technologie, kterými můžeme zničit naši planetu. Ještě jsme ale nevymysleli způsob, jak před nimi uniknout. Za pár stovek let budeme schopni založit lidské kolonie na hvězdách. Teď máme ale jenom jednu planetu a musíme ji společnými silami ochránit.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu