válkaČeskoslovenskoobjevy

Stephen Hawking už zase varuje před koncem světa a volá po celoplanetární vládě

Stephen Hawking už zase varuje před koncem světa a volá po celoplanetární vládě
Zdroj: messagetoeagle.com

Stephen Hawking je poslední dobou doslova posedlý problematikou strojů a umělé inteligence. Už několikrát varoval lidstvo, že další rozvoj umělé inteligence a robotů může znamenat konec lidstva. Teď opět přichází s další temnou vizí.

Tomáš Chalupa 29. března 2017

Nyní to ale Hawking bere z opačného konce. Zatímco dříve varoval před roboty a umělou inteligencí, teď navrhuje celosvětovou vládu. Jen ta je podle něj schopná zabránit nukleární nebo biologické válce a stejně tak zneužití autonomních vojenských systémů. Historie podle něj ukazuje, že lidé jsou velmi agresivní živočišný druh. „Je to velmi pevně spojeno s našimi geny. Teď ale technologie pokročily tak, že můžeme být zničeni nukleární nebo biologickou válkou. Musíme kontrolovat tento vrozený instinkt pomocí naší logiky,“ říká Hawking.

Slavný fyzik samozřejmě může mít pravdu. Ovšem není lehké se ubránit dojmu, že jeho návrhy a nápady jsou stále více odtržené od reality. Není jasné, jak by celosvětová vláda měla vypadat. Stejně tak jeho chmurné vize o tom, že vládu nad světem převezmou počítače, lze minimálně zatím označit za sci-fi. Na druhou stranu je Hawking známý tím, že uvažuje hodně dopředu, klidně v řádech stovek let. Možná za sto let skutečně nebudou existovat státy a všemu bude vládnout jedna světová vláda. Otázka je, jestli to bude pro lidstvo dobře. Sám Hawking si tuto otázku klade také, když dodává: „Je možné, že by to byla tyranie.“

Další články

Zavří­t reklamu