válkaČeskoslovenskoobjevy

Stěny budov ve Vatikánu se už od středověku malují mlékem

Stěny budov ve Vatikánu se už od středověku malují mlékem
Zdroj: architecturaldigest.com

Ve Vatikánu si potrpí na kvalitu a tradici. To zní jako reklamní slogan na sušenky, ale je to pravdivé tvrzení. Důkazem je například to, že budovy ve Vatikánu jsou vymalovány z vnějšku mlékem. Přesně tak se to dělalo už před pěti sty lety.

Tomáš Chalupa 19. ledna 2018

Tento tradiční způsob se používá při omítání stěn zvenčí. Poprvé se s touto technikou začalo v roce 1484, kdy se hašené vápno smísilo s kravským mlékem. Důvod byl jednoduchý: tato substance odolává mnohem lépe zubu času i počasí, takže je ve výsledku efektivnější i levnější.

Tato metoda se používá i v současnosti. Papež František velmi dbá na trvalou udržitelnost všeho, co lidé činí, a proto se pro tyto účely využívá mléko z jeho vlastního stáda, které se nachází na farmě nedaleko Říma. Materiálu pro výmalby tak má svatý stolec stále dostatek.

Když už je řeč o tradičních technologiích, také sochy ve Vatikánu procházejí údržbou podle podobně starého receptu. Potírají se speciální substancí, která obsahuje levanduli, oregano, tymián a esenciální oleje.

O budovy a sochy ve Vatikánu se stará nepřetržitě speciální skupina čítající stovku lidí. I to je důkazem, že ve Vatikánu preferují tradiční ruční práci před mechanizací. Používání strojů není příliš vyžadováno a přistupuje se k němu jen zřídka. Vatikán si zkrátka potrpí na tradici.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu