válkaČeskoslovenskoobjevy

Štefan Svitek: Bestie, která rozpárala své dvě děti a manželku. Před 30 lety byl popraven poslední člověk v Československu

Štefan Svitek: Bestie, která rozpárala své dvě děti a manželku. Před 30 lety byl popraven poslední člověk v Československu
Zdroj: archiv
+ 4 fotky+ 5 fotek

Sadista, sadomasochista, zoofil, nekrofil, ale především vrah. Takový byl poslední popravený muž v Československu, Štefan Svitek. 30. října 1987 zavraždil svou těhotnou manželku i dvě malé dcery. Jako by to nestačilo, těla obětí ještě rozpáral nožem nebo žiletkami a vytrhal z nich vnitřnosti. Za trojnásobnou bestiální vraždu dostal trest smrti, který byl vykonán 8. června 1989.

Václav Pokorný 8. června 2019

Štefan Svitek se narodil 23. ledna 1960 v Podbrezové na Slovensku a již od útlého dětství jeho povahu neblaze formoval jeho otec, místní násilník a alkoholik. Rodinu často týral a malý Štefan si na takové chování zvykl a považoval to za naprosto normální.

Již od puberty páchal různorodou trestnou činnost, mimo jiné byl trestán za krádeže a týrání zvířat. V deseti letech začal hrozným způsobem týrat zvířata a od dvanácti let s nimi měl občasný sexuální styk. Přiznal se, že kastroval býky pomocí rozbité žárovky a do odřezaných genitálií potom onanoval. Vyhledával také sexuální styk s koňmi, krávami a ovcemi. Vzrušoval se rovněž bodáním jehel do svých bradavek, varlat, zaváděním předmětů do konečníku i zabodnutím rezatého drátu do břicha.

Jako šestnáctiletý opakovaně znásilnil mentálně retardovanou ženu. Zbil ji, bouchal jí hlavou o zem, do pohlavních orgánů jí vecpal svítilnu. Další ženu přepadl na hřbitově v Brezně. V ruce měl dýku a hrozil, že ji pobodá. Rukojetí zbraně uhodil oběť několikrát do obličeje. Vzrušovalo ho, když viděl, že jí z nosu teče krev a jak se ho bojí. Chtěl s ní souložit, ale někdo je tehdy vyrušil.

Minimálně jednou se také musel podrobit ochranné protialkoholní a psychiatrické léčbě. Na vojnu jít nemusel, po vyšetření na psychiatrii dostal modrou knížku.

Ve třiadvaceti letech se Štefan oženil s Romkou Márií, která do manželství přinesla dvouletou dceru z předchozího vztahu. Mária znala jeho povahu, věděla, jaký je, zvláště když je opilý. Spolu s dětmi se před ním zvykla zamykat v ložnici. Tak to bylo i v jejich osudný den 30. října 1987.

V ten den Štefan popíjel už od rána a střízlivý rozhodně nebyl. Po celodenním pití a práci v lese zašel ještě do místní hospody, odkud se kolem 23. hodiny vrátil domů. Vystrašená manželka, zvyklá na agresivní řádění svého manžela, se i s dětmi raději zamkla do ložnice a nechala ho bušit na dveře. Po chvíli na něj zakřičela, ať si jde tam, odkud přišel, což asi neměla dělat, protože možná právě tato věta odstartovala jeho záchvat zuřivosti a byla tou poslední kapkou v poháru.

Štefan odběhl po sekeru a vylomil s ní dveře. Manželka už nestihla utéct. Rozzuřený Štefan jí zasadil četné rány hlavně do hlavy – levé spánkové krajiny, brady a krku. Jeho řádění pokračovalo i dále, když zaútočil na spící dcery, kterým rozsekal hlavy sekerou, protože se prý začaly budit.

https://www.youtube.com/watch?v=PYfb1Y9rflA

Jeho šílenství však tímto aktem neskončilo. Probudila se jeho sexuální úchylka a vrah začal jako smyslů zbavený běsnit. Všechny těla rozčtvrtil a několikrát se nad nimi ukojil. Manželku svlékl, sekerou a nožem jí otevřel hrudník a břicho. Uřízl její oba prsy a vnitřnosti rozházel kolem sebe. Nezastavilo ho ani pokročilé stádium těhotenství jeho ženy. V jeho rukou skončil i plod ještě jevící známky života, který rozřezal žiletkou, a rovněž z něj vybral všechny vnitřnosti. Stejně pokračoval i v případě obou dcer – 4 a 6leté, které již mrtvé pohlavně zneužil a vypitval.

Po vraždě uprchl do rodičovského domu a na druhý den se chtěl oběsit. Provaz se však přetrhl a Štefan spadl na zem. Rozhodl se tedy odejít. Zamířil směrem k osadě Sedmák a po cestě uviděl auto policie, ke kterému zamířil a vzdal se.

Podle výsledků vyšetření již od dětství Štefan Svitek trpěl abnormálním vývojem osobnosti, těžkou závislostí na alkoholu a sebepoškozováním. Krajský soud ale dospěl k závěru, že nikdy netrpěl žádnou psychickou poruchou, a znalci rozhodli, že jeho náprava není v žádném případě možná.

Během soudního líčení neprojevil ani náznak lítosti. Ke všemu se přiznal a v ničem nenamítal. V zájmu společnosti ho krajský soud v Banské Bystrici odsoudil k trestu smrti, za trojnásobnou a mimořádně bestiální vraždu své rodiny. Popraven byl 8. června 1989 jako poslední člověk v Československu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu