válkaČeskoslovenskoobjevy

Stavovské divadlo v Praze je jediné existující divadlo na světě, kde působil Mozart

Stavovské divadlo v Praze je jediné existující divadlo na světě, kde působil Mozart
Zdroj: wikicommons/profimedia
+ 2 fotky+ 3 fotky

Pražské Stavovské divadlo bylo oblíbenou scénou rakouského skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Po svém příjezdu do Prahy v roce 1787 zde osobně dirigoval operu Figarova svatba, která ve Vídni propadla. Pražanům se však tato opera velmi líbila. Mozart se proto rozhodl složit pro Prahu operu Don Giovanni a její premiéru 29. října 1787 na prknech Stavovského divadla opět sám dirigoval. Zejména tato opera divadlo proslavila a Mozartovými operami se stalo Stavovské divadlo známým po celém kulturním světě. V současné době je Stavovské divadlo jediným dosud funkčním divadlem, kde Mozart působil.

Václav Pokorný 20. dubna 2018

Stavovské divadlo je považováno za nejkrásnější klasicistní budovu v Praze. Jako první pražskou samostatnou divadelní budovu ho nechal na své náklady a se svolením císaře Josefa II. v letech 1781 až 1783 postavit osvícenecký hrabě František Nostic.

Divadlo bylo zřejmě symbolicky vystavěno na místě, kde si dříve studenti blízké Karlovy Univerzity přivydělávali na živobytí krátkými hereckými výstupy. Původně se nazývalo po svém zakladateli Hraběcí Nosticovo divadlo.

Svoji činnost divadlo zahájilo 21. dubna roku 1783 Lessingovou tragédií Emilia Galotti. Hlediště tehdy tehdy pojalo jeden tisíc návštěvníků.

Stavovské divadlo

Stavovské divadlo

Již o necelé čtyři roky později zažilo divadlo zářivé a slavné okamžiky spojené s přítomností Wolfganga Amadea Mozarta při uvedení jeho oper. V roce 1787 zde osobně dirigoval Figarovu svatbu, která ve Vídni zcela propadla. Praha si ale operu zamilovala a mladý Mozart při jejím uvedení pronesl již legendární větu: „Mí Pražané mi rozumějí.“
Zkomponoval pro ně i operu Don Giovanni, jejíž premiéru osobně představil na podzim téhož roku. Tato opera Stavovské divadlo, tehdy ještě Hraběcí Nosticovo, téměř přes noc proslavila po celém kulturním světě.

Nedlouho na to zde měla premiéru další Mozartova opera La Clamenza di Tito, složená při příležitosti korunovace Leopolda II. českým králem.
Tyto tři Mozartovy návštěvy dnes připomínají venkovní pamětní deska, Mozartův portrét na scénické lóži a také jeho busta, nacházející se v horním bifé divadla.

Snad až symbolicky pak působí fakt, že si český režisér Miloš Forman pro natáčení svého oscarového velkofilmu Amadeus, který ztvárňuje Mozartův životní příběh, vybral právě prkna Stavovského divadla. V dnešní době je už jediným existujícím divadlem, ve kterém tento hudební génius působil. V jeho současném divadelním repertoáru mají Mozartovy opery stále své pevné místo, a vzdávají tak hold svému velkému skladateli.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu