Giovanni Falcone (1939 – 1992) byl jednou z vůdčích postav boje proti organizovanému zločinu v Itálii. Zemřel ve věku 53 let poté, co byl na něj spáchán atentát.

Giovanni Falcone (1939 – 1992) byl jednou z vůdčích postav boje proti organizovanému zločinu v Itálii. Zemřel ve věku 53 let poté, co byl na něj spáchán atentát. | zdroj: allthatsinteresting.com


Statečný soudce Giovanni Falcone bojoval proti mafii, stálo ho to život

TÉMATA: mafie | krimi | zločin | vraždy | soudci | itálie | sicílie

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 10. 2018 | 15:00

Jmenuje se po něm mezinárodní letiště v Palermu. Právě tam se totiž jeho životní pouť završila, když byl zavražděn výbuchem bomby ve svém automobilu. Řeč je o legendárním soudci Giovannim Falconeovi, který zasvětil život boji proti mafii.

V Palermu se Falcone také narodil, v chudé nuzné čtvrti, kde kriminalita kvetla už mezi teenagery. Pro Falconeho to ale byl spíše motiv zbavit město tohoto fenoménu. Brzy přišel na to, že nejhorší podobu má zločin v organizované podobě mafie.

Jako soudce začal s vyšetřováním korupčních kauz a brzy zjistil, že za každým větším zločinem stojí stále stejní lidé, mafiáni z Palerma. Ale současně si uvědomil, jak nesmírně nebezpečného soupeře proti sobě má. Mafie neváhala v jednom z případů zabít jiného soudce Cesareho Terranovu i šéfa policie  Borise Giulianiho. Cosa Nostra měla možnosti zabít prakticky kohokoliv.

Falcone se přesto nebál, nastoupil v  Palermu ke speciálnímu oddělení pro vyšetřování mafie při státním zastupitelství. Už tímto krokem si Falcone v podstatě podepsal rozsudek smrti. Jenže to Falconeho nezajímalo. Jednou k tomu řekl. „Moje vlastní smrt pro mě není důležitější než knoflík na košili. Jsem přece Sicilián.“ Protože se bál o svůj život, dbal důsledně na bezpečnostní opatření, která mu pomáhala udržovat jeho pobyt a cesty v tajnosti. Nikdo z jeho okolí neměl dopředu vědět, jaké jsou jeho nejbližší plány, měnil je na poslední chvíli.

Přesto udělal Falcone vše pro to, aby nezemřel. Pracoval v podzemní kanceláři, která spíše připomínala bunkr. Byl zabezpečen nejmodernějšími bezpečnostními systémy. Stejně vypadal jeho dům. Hlídala ho armáda bodyguardů, při každé cestě vozidlem jej doprovázela kolona obrněných aut. I jeho svatba proběhla v utajení jen za účasti starosty města jako svědka. Falcone kolem sebe vytvořil neformální skupinu nejoddanějších a nejprověřenějších lidí, kteří společně pracovali na případech mafie.

Vrcholem jeho práce byl ohromný soud s 360 členy mafie. Bylo to vůbec poprvé, co byla existence mafie soudně uznána jako relevantní skutečnost. Byla odsouzena hromada mafiánů včetně bossů a nájemných vrahů, padlo celkem 19 doživotních trestů a celkově byly uděleny tresty v délce 2 665 let. Falcone soudu předsedal a logicky se z něj stal nepřítel mafie číslo 1. U soudu vypovídal jeden z bossů mafie, Tomasso Buscetta, který řekl Falconemu: „Tohle vás proslaví, ale také vám to přinese smrt.“

O dva roky později bylo nalezeno u Falconeho domu policejní auto napěchované dynamitem. Z nějakého důvodu ale rozbuška selhala. „Sledují celý můj život. Můj osud je dostat kulku od mafie. Je jen otázka kdy,“ řekl po tomto incidentu Falcone svým kolegům. Šéf mafie Salvatore Riina pověřil nájemného vraha Giovanniho Bruscu, aby Falconeho definitivně sprovodil ze světa. Když Falcone jel po dálnici z palermského letiště, ve vedle jedoucím dálkově řízeném voze vybuchla bomba. Zabila Falconeho, jeho ženu a tři agenty z jeho ochranky.

Brusca byl elitní zabiják, který odstranil nejen Falconeho, ale dva měsíce po něm i státního žalobce Paola Borsellina. Už před lety zabil také Falconeho předchůdce Rocca Chinniciho. Zavraždil celkově přes dvě stovky lidí. Riina slavil, ale zabitím Falconeho se rozpoutala opravdová válka, jakou Sicilie ještě nezažila. Rinna byl zatčen a odsouzen na doživotí. Brusca byl nakonec také zatčen a odpykává si dodnes několik doživotních trestů. Předtím se ale dopustil hrozných zvěrstev, mimo jiné mučil tři roky jedenáctiletého syna jednoho z mafiánů, kteří začali vypovídat u soudu. Fotky zbitého a do klece zavřeného hocha posílal jeho otci poštou a nakonec ho nechal vyhladovět k smrti. Tak kruté metody používala sicilská mafie, se kterou neohroženě bojoval soudce Falcone.

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 10. 2018 | 15:00

Zavří­t reklamu