Hannah Szenes byla výsadkářkou pro speciální operace, hned ta první se jí stala osudnou

Hannah Szenes byla výsadkářkou pro speciální operace, hned ta první se jí stala osudnou | zdroj: allthatisinteresting.com


Statečná výsadkářka Hannah Szenes měla zachraňovat Židy, nacisté jí popravili

TÉMATA: ženy | izrael | židé | druhá světová válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 05. 2019 | 10:00

Hannah Szenes byla členkou sekce britské tajné služby pro tajné operace. Byla vycvičena, aby pomáhala Židům v okupované Evropě a zachránila je před nacisty. Místo toho se jim ovšem sama dostala do rukou.

Szenes byla společně s dalšími dvěma židovskými výsadkáři vysazena z letadla nad Maďarskem. Úkol byl jasný, zachránit co nejvíce Židů určených pro deportace do Osvětimi a dalších koncentračních táborů. Sama se narodila v Budapešti do rodiny známého spisovatele a novináře. Později se přestěhovali do Palestiny. V roce 1943 se přihlásila dobrovolně do britské armády. Sloužila napřed u letectva, později se stala výsadkářkou a expertkou na tajné operace.

Jenže výsadek nedopadl dobře a Szenes společně se dvěma kolegy výsadkáři byla krátce po seskoku zadržena maďarskými četníky. Ti v jejím batohu našli i rádiový vysílač, kterým měla skupina komunikovat s velením.

Szenes byla krutě mučena po několik dalších měsíců. V září roku 1944 byla postavena před soud. Hrdě obhajovala své aktivity a odmítla žádat o milost. Byla odsouzena k trestu smrti a 7. října 1944 popravena popravčí četou. Odmítla pásku přes oči a hrdě hleděla svým popravcům do očí i vstříc svému osudu. V době popravy jí bylo pouhých 23 let.

V roce 1950 byly její ostatky převezeny do Izraele a byla pohřbena na Národním vojenském hřbitově v Jeruzalémě. Už o pět let dříve vyšly její básně, které za svůj život napsala. Dnes je právem považována státem Izrael za národní hrdinku, jejíž jméno nesmí být zapomenuto.

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 05. 2019 | 10:00

Zavří­t reklamu