válkaČeskoslovenskoobjevy

Statečná Violetta Szabo obětovala život pro druhé. Mlčela, i když ji esesáci krutě mučili

Statečná Violetta Szabo obětovala život pro druhé. Mlčela, i když ji esesáci krutě mučili
Zdroj: warhistoryonline.comn
+ 1 fotka+ 2 fotky

Violetta Szabo byla britská špionka, která vstoupila do dějin jako žena, která se dobrovolně obětovala, aby zachránila svého spolubojovníka. Stálo ji to život a předtím hrozivé mučení ze strany rozzuřených esesáků.

Tomáš Chalupa 15. července 2015

Violetta Szabo se narodila ve Stockwellu v jižním Londýně. Jako dobrovolnice sloužila u protiletadlového dělostřelectva, později se připojila k britské tajné službě. Její manžel Ethien Szabo byl v roce 1942 zabit v bojích v Severní Africe. Ona sama vychovávala dceru Taniu, které byly v době smrti jejího otce jen čtyři měsíce.

Díky tomu, že mluvila plynule francouzsky, se brzy dostala do hledáčku tajných služeb jako kandidátka na nebezpečné mise v okupované Francii. Szabo na nabídku armády kývla a v dubnu 1944 seskočila padákem do Francie. Měla zde za úkol kontaktovat členy odboje a získat důležité informace o německé válečné výrobě. Byla dvakrát zatčena a uvězněna Němci, ale pokaždé ji zachránila její krycí historka, které nacisté uvěřili. Nakonec ji britské letadlo odvezlo zpět na ostrovy, ale ještě předtím si udělala krátký výlet do Paříže, aby koupila své dceři šaty.

Přesto, že už se na své první misi dostala do spárů gestapa a její život visel na vlásku, odhodlala se i ke druhému výsadku. Do Francie znovu seskočila padákem dva dny po začátku invaze do Normandie. Společně s místním odbojářem Jacquesem Dufourem a dalšími muži měla za úkol vyhodit do povětří německé komunikační kabely. Jenže něco se pokazilo, Dufour a Szabo museli kvapně ustupovat před Němci, kteří je odhalili. Následovala scéna jako z filmu. Szabo i Dufour utíkali přes pole a zuřivě pálili po blížících se Němcích ze samopalů Sten. Szabo byla raněna do kolena, nemohla už běžet. Následoval osudný rozhovor. Szabo se nabídla, že si vezme veškerou zbývající munici a vojáky zadrží, než Dufour uprchne. Ten viděl bezvýchodnost jejich situace a souhlasil. Szabo pálila po Němcích ještě půl hodiny po jeho odchodu, než jí došla munice. Pak ji vojáci zajali. Jejich veliteli, důstojníkovi SS, plivla při tom do tváře.

Odvezli ji do Limognes a následně do Paříže, kde následovaly týdny krutého mučení. Němce Szabo iritovala, odmítala odpovídat, nenechala se zlomit, což esesáky dráždilo ještě více. Nakonec ji nechali odvézt do koncentračního tábora Ravensbrück. Tady ji několikrát dali na samotku, často na celé týdny. Několik měsíců před koncem války ji a další dvě slavné britské agentky Denise Blochovou a Lilian Rolfeovou zastřelili a jejich těla spálili. Stalo se to nejspíš 5. února 1945.

Po válce byla Szabo posmrtně vyznamenána Jiřího křížem. Stala se tak jednou ze tří žen, které toto nejvyšší vyznamenání obdržely. Byla mezi nimi i slavná Odette Sansomová, která prohlásila: „Violette byla z nás všech nejstatečnější.“ A dcera Tania dodává: „Život mojí matky byl krátký, ale žila ho naplno, byl plný radosti a štěstí, ale také hlubokého smutku a neštěstí a především obrovského úsilí.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu