válkaČeskoslovenskoobjevy

„Starý džentlmen“ je nejstarší známý potápěcí oblek na světě

„Starý džentlmen“ je nejstarší známý potápěcí oblek na světě
Zdroj: vintag.es
+ 1 fotka+ 2 fotky

Ve finském muzeu najdete potápěcí oblek, který je patrně nejstarší svého druhu na světě. Ve 20. století se restaurátoři pokusili o jeho reprodukci.

Simona Knotkova 11. února 2020

Oblek zvaný Starý džentlmen se do muzea ve finském městě Raahe (které je mimochodem pro změnu nejstarším muzeem místní historie ve Finsku) dostal v 60. letech 19. století. Instituci ho v roce 1862 věnoval kapitán Johan Leufstadius. Kde přesně byl vyroben, historici ale netuší. Podle podoby noh, které jsou vytvořeny dle tradiční finské obuvi nošené na venkově, a podle podoby rukou ve tvaru palčáků finských lesníků, se domnívají, že to bylo Finsko.

I když se nám Starý džentlmen dnes musí zdát značně primitivní (a možná i lehce děsivý), ve své době to byla nejmodernější potápěcí výstroj. Přišla jako nástupce potápěcích zvonů a umožňovala například kontrolovat stav dna lodi. Hlavním materiálem byla kraví kůže, jejíž jednotlivé části k sobě byly připojeny pryskyřicí. Do voděodolného obleku, napuštěného skopovým lojem, térem a pryskyřicí, se člověk soukal dírou v břišní oblasti. O přísun vzduchu se pravděpodobně staraly měchy u nohavic a klapkový ventil na hlavě. Celý oblek byl vyztužený dřevěnými pásy.

Zjistit, jak moc byl potápěcí oblek efektivní, se v roce 1988 pokusil restaurátor Jouko Turunen, který vytvořil jeho dokonalou kopii. Použil k tomu ty stejné materiály a metody, které byly uplatněny v originále. Nový oblek, pojmenovaný jako Mladý džentlmen, byl pouze o něco vyšší, aby se hodil pro míry moderního člověka. Následný experiment ukázal, že v obleku se skutečně dalo bez velkých omezení potápět. Nejdelší absolvovaný ponor trval čtyřicet minut.

Mladý džentlmen později také nahradil staršího předchůdce v zahraničních cestách, s nimiž se podíval na výstavy do Anglie, Spojených států či Portugalska. Časté přesuny byly pro historický model náročné a mohly způsobit jeho poškození.

Originál je dodnes vystavovaný v potápěčské části muzea v Raahe. Prohlédněte si ho v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu