Trubky přeměněné na byty, to může být řešení pro Hongkong. | zdroj: youtube.com


Startup přeměňuje v Hongkongu stará potrubí na mikrobyty

TÉMATA: bydlení | trendy | architektura | hongkong

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 01. 2018 | 14:15

Hongkong je jedno z nejlidnatějších měst naší planety. Dokonce by se dalo říct, že je přelidněné a trpí mimo jiné i nedostatkem bytů. Místní startupová firma James Law Cybertecture proto přišla s nápadem, který by mohl tuto situaci alespoň částečně vyřešit.

Problém s bydlením v Hongkongu má ještě jeden rozměr. Kvůli nedostatku nových bytů je samotné bydlení v něm extrémně drahé. Hongkong v této kategorii dokonce drží prvenství v ceně jednoho čtverečního metru bytu, který stojí bez mála 7 tisíc dolarů. V celé Asii není nikde dražší průměrná cena za metr. Běžní lidé proto hledají alternativy, jako jsou malometrážní byty nebo dokonce jen jakési obyvatelné kóje s postelí a minimem prostoru. Důstojnější alternativu obyvatelům Hongkongu nabízí projekt firmy James Law Cyberstructure s názvem Opod Tube House. Jde v podstatě o velmi jednoduchý koncept, který spočívá ve výrobě malých bytových jednotek z rozřezaných kusů potrubí.

Tyto trubky jsou vyráběny z betonu a mají 2,7 metrů v průměru. To samozřejmě není mnoho, ale pořád je to mnohem větší komfort než obyvatelné kóje nebo buňky. Navíc jde z těchto minibytů poskládat celé komplexy. Byty jsou vybaveny vším potřebným zařízením a mohou v nich bydlet dva lidé. Náklady oproti běžnému bytu jsou zanedbatelné, takže tento typ bydlení je mnohem dostupnější i pro chudší obyvatele megalopole.

Samotná instalace bytu je velmi jednoduchá, byť je potřeba jeřáb, protože celá konstrukce váží 22 tun. Po jejím ukotvení je ale stavba hotová, nic se dále nemusí stavět. I to jsou náklady, které majitelé ušetří. 

James Law, architekt a autor celého projektu, vidí v těchto bytech budoucnost Hongkongu. Domnívá se, že se jimi dají zaplnit nejrůznější prostory, které by jinak ve městě ležely ladem. Jeho řešení ovšem vyvolává i kritiku z řad nejrůznějších nevládních organizací. Ty považují toto řešení maximálně za dočasné a nedomnívají se, že se tímto způsobem dá vyřešit bytová situace ve městě. Zodpovědnost podle nich leží na vládě a nelze spoléhat na to, že se všichni obyvatelé města nastěhují do upraveného potrubí. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 01. 2018 | 14:15

Zavří­t reklamu