válkaČeskoslovenskoobjevy

Starověkou nekropoli boha Thovta objevili v Egyptě. Je to jen začátek, říkají archeologové

Starověkou nekropoli boha Thovta objevili v Egyptě. Je to jen začátek, říkají archeologové
Zdroj: thesun.co.uk
+ 2 fotky+ 3 fotky

O archeolozích v Egyptě se rozhodně nedá říci, že nemají do čeho kopnout. Každý měsíc tam něco nového objeví. Jedním z posledních velkých nálezů je objev starověké nekropole, kde již stihli odkrýt osm hrobek. Jedna z nich patřila vysoce postavenému knězi, který sloužil kultu boha Thovta.

Yvonne Pokorná 24. dubna 2018

Rozsáhlé pohřebiště bylo objeveno v údolí Nilu u města Minya, zhruba čtyři míle na sever od naleziště Tuna Al-Gabal. Hrobky podle odborníků jsou asi 2300 let staré a pocházejí z období mezí takzvanou Pozdní dobou a ptolemaiovskou érou.

Komplex má velký počet pohřebních chodeb a uvnitř se nachází bezpočet hrobů. Potrvá minimálně pět let, než se je archeologům podaří všechny odkrýt. Zatím odhalili osm hrobek. “Tohle je teprve začátek nového objevu,” upozornil egyptský ministr památek Khaled al-Anani.

Již teď je ale jasné, že jedna z hrobek patřila veleknězi kultu Thovta – staroegyptského boha moudrosti a učenosti. Podle hieroglyfů na kanopických nádobách se jmenoval Džehuti-Irdy-Es a byl nositelem titulu “Jeden z Pěti Velikých”. Tento titul byl určen jen pro nejvyšší Thovtovy kněží.

Staroegyptský bůh Thovt s hlavou ibise.

Staroegyptský bůh Thovt s hlavou ibise.

Z alabastru vyřezávané kanopy obsahovaly orgány mumifikovaného kněze. Kromě nich se v hrobě nalézalo také tisíc sošek zvaných vešebty, které doprovázely zesnulého na věčnost a měly jej zastupovat při plnění pracovních povinností na onom světě.

Sama mumie odkazuje na vysokou hodnost zesnulého. Je ozdobena bronzovým límcem se zobrazením bohyně Nut s roztaženým křídly, jež měla nebožtíka chránit po smrti. Na mumii se našly také modré a červené korálky z drahokamů, pozlacené bronzové pláty, dvoje bronzové oči dekorované slonovinou a křišťálem a čtyři amulety z polodrahokamů. Na jednom z nich byl vyrytý nápis: “Šťastný nový rok”.

Archeologové rovněž objevili 40 sarkofágů, které zřejmě patřily členům veleknězovy rodiny. V další hrobce bylo několik rakví, sošek představující dávné kněze a ostatní pohřební výbava.

Objev nekropole v každém případě potvrzuje, že oblast kolem Tuna el-Gebel byla svázána s Thovtovým kultem. Svědčí o tom předchozí nálezy tisíců pohřbených mumifikovaných paviánů a ibisů – tedy posvátných zvířat zasvěcených tomuto staroegyptskému božstvu.

Egyptská vláda doufá, že pokračující nálezy podpoří turismus v zemi. “Brzy střednímu Egyptu přidáme na jeho atraktivnosti,” slibuje ministr.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu