válkaČeskoslovenskoobjevy

Starověkou civilizaci na Sibiři zřejmě zničil mor

Starověkou civilizaci na Sibiři zřejmě zničil mor
Zdroj: Wikimedia Commons

Zhruba před 4000 lety se zcela zhroutila poměrně vyspělá civilizace obývající území dnešní Sibiře. Vědci nalezli a prozkoumali ostatky těchto lidí a zjistili, že padli za oběť morové nákaze.

Tomáš Chalupa 25. ledna 2021

Vědci ze Stockholmské univerzity prozkoumali kostry dávných obyvatel Sibiře a nalezli na nich stopy po bakteriích yersinia pestis, což jsou bakterie moru. Našli tak jedno z možných vysvětlení, co se s touto civilizací stalo.

Vědci jsou nyní přesvědčeni, že v populaci vypukla pandemie moru, kterou lidé nebyli schopní zvládnout,  a jejich civilizace se tak rozpadla. Je to sice jen teorie, kterou bude nutné ještě potvrdit dalšími výzkumy, ale rozhodně nemusí být nepravdivá. Navíc dramatický pokles populace nastal v době šíření moru, takže souvztažnost se zdá být velmi pravděpodobná.

Thumbnail # Morové epidemie devastovaly Evropu několik století, co je ukončilo, se dodnes neví
Mohlo by Vás zajímat:

Morové epidemie devastovaly Evropu několik století, co je ukončilo, se dodnes neví

Přesto jsou vědci opatrní ve vynášení soudů. Příčinou zániku civilizace obývající území kolem jezera Bajkal, mohla být také snížená genetická diverzita, která měla za následek degeneraci a postupné vymírání populace. Mor mohl tento proces jen urychlit. Na druhou stranu existuje domněnka, že tento typ moru nebyl nakažlivý a možná se v populaci šířil velmi pomalu. Pak by nebyl příčnou kolapsu.

Kolem paleolitických společností obývající území Sibiře panuje stále velká spousta nejasností a morová bakterie je jen jedním ze střípků, které musí vědci na své cestě za hledáním odpovědí posbírat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu