válkaČeskoslovenskoobjevy

Starověké římské boxerské rukavice byly nalezeny při vykopávkách u Hadriánova valu

Starověké římské boxerské rukavice byly nalezeny při vykopávkách u Hadriánova valu
Zdroj: ancientpages.com

Dvě "extrémně vzácné" římské boxerské rukavice z doby před téměř 2000 lety objevili archeologové poblíž Hadriánova valu v severní Anglii. Jedná se o unikátní nález, neboť rukavice tohoto druhu dosud nebyly nikde nalezeny.

Yvonne Pokorná 10. dubna 2018

Rukavice jsou sice podobné, ale nejdou do páru. Připomínají víc polstrované chrániče kloubů než moderní boxerské rukavice s plným pokrytím, i když svou funkci plnily stejně dobře. Vyrobeny jsou ze silné kůže a vyplněny přírodním materiálem, takže působily jako tlumič nárazů pro uzavřenou pěst.

Ačkoli se datují do roku 120 našeho letopočtu, rukavice nevykazují příliš mnoho známek stáří; stále se dají pohodlně navléct na ruku. Kůže nese dávný otisk kloubů svého uživatele.

Žádný artefakt tohoto druhu se dosud nenašel nikde na území bývalé Římské říše.

Jeden z dalších nálezů u pevnosti Vindolanda. Foto: Sonya Galloway

Jeden z dalších nálezů u pevnosti Vindolanda. Foto: Sonya Galloway

Archeologové na ně narazili v místech jezdeckých kasáren pod kamennou pevností známou jako Vindolanda. Kasárna byla objevena už loni, ale stále se prozkoumávají. Nálezy zatím zahrnují vojenské předměty, jako jsou meče, a osobní majetek, který patřil jak gladiátorům, tak jejich rodinám.

„Chloupky se vám ježí na zádech, když si uvědomíte, že jste objevili něco tak ohromujícího jako tyto boxerské rukavice,“ sdělil šéf vykopávek Andrew Birley.

Rukavice přečkaly staletí v mimořádně zachovalém stavu, protože byly ukryty pod betonovou podlahou. Suché, bezkyslíkové podmínky chrání přírodní materiály před rozkladem.

Tisk z rytiny zobrazující boxování gladiátorů.

Tisk z rytiny zobrazující boxování gladiátorů.

Staří Římané box milovali. Tento sport udržoval římské vojáky v kondici a byl i oblíbenou podívanou pro publikum. Boxerské scény se objevují na mnoha římských nástěnných malbách, mozaikách i plastikách.

“Je to vždy nesmírně vzrušující, když najdete něco, co znáte prostřednictvím jiných zdrojů – fresek nebo váz … ale vidět to v reálu je něco zcela jedinečného,” říká říká Patricia Birleyová, bývalá ředitelka společnosti Vindolanda Trust. “Dozvíte se tak mnohem víc … Například, že větší z rukavic byla opravena. Majitel skutečně chtěl tuto věc zachovat, takže udělal vše pro to, aby ji opravil a zaplátoval. Na skutečném předmětu můžete vnímat právě ten lidský dotek,” vysvětluje Birleyová.

Rukavice budou vystaveny v muzeu u pevnosti Vindolanda, zatímco vykopávky budou v tomto areálu dál pokračovat.

Další články

Zavří­t reklamu