válkaČeskoslovenskoobjevy

Starověké město Ani: Ztracené hlavní město Arménského království a jeho podzemní tunely

Starověké město Ani: Ztracené hlavní město Arménského království a jeho podzemní tunely
Zdroj: theatlantic.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Starověké město Ani, tehdejší hlavní město Arménie, staré pět tisíc let, bylo v dávné minulosti mocným a vzkvétajícím městem, jehož prosperitu však nakonec definitivně ukončily války a nepřátelské invazivní síly. Doposud jeho slávu připomínaly spíše dochované ruiny staveb rozptýlené na rozlehlém území, nicméně nedávno se archeologům podařilo pod troskami města objevit sofistikované podzemí s tajnými vodními kanály, tajemnými komorami mnichů, meditačními místnostmi, rozlehlými chodbami, složitými tunely, nebo dokonce pastmi.

Lenka Vovsová 23. srpna 2020

Ani se nacházelo na východní hranici Turecka v blízkosti řeky Akhurian a bylo nazýváno též „Město 1001 kostelů“ nebo „Město čtyřiceti bran“. V době největší prosperity v něm žilo 100 000 – 200 000 obyvatel a bylo považováno za soupeře Konstantinopole, Bagdádu a Damašku.

Město bylo založeno před 1600 lety a nacházelo se hned na několika obchodních trasách. Právě jeho strategická poloha byla jedním z důvodů, proč bylo Ani a okolní region mnohokrát dobyty. Oblast si nárokovali byzantští císaři, osmanští Turci, Arméni, kočovní Kurdové a Gruzínci, kteří opakovaně útočili na obyvatele a pronásledovali je. Vlivem nepříznivých okolností tak stabilita města do roku 1300 prudce poklesla.

Ani proslulé svojí nádherou a velkolepostí bylo nakonec v 16. a 17. století opuštěno a upadlo v zapomnění. Krátký okamžik slávy zažilo v 19. století, kdy bylo znovuobjeveno, ale vlivem první světové války bylo uzavřeno. Krátce po první světové válce turečtí úředníci nařídili vyhlazení památek, jež se nacházely na území Turecka.

Naštěstí nikdo nedokázal Ani z historie zcela vymazat. Archeologové pracující na vykopávkách v regionu později odhalili tajemství „podzemního Ani“. Při probíhajících vykopávkách si George Ivanovič Gurdjieff, který strávil většinu svého dětství a mládí v Karsu, všiml pozměněné barvy půdy. Společně s přítelem Pogosjanem pokračovali dál v kopání, při kterém narazili na úzký tunel, jehož konec byl zatarasen kameny. Když je společně odklidili, objevili místnost, ve které se nacházel shnilý nábytek, rozbité hrnce a pánve. Ve výklenku místnosti našli také kousek pergamenu. Jak pokračovali v kopání, objevili slavnou mezopotámskou školu, ve které se vyučovalo v 6. a 7. století. Dále našli dopisy, které si mezi sebou psali mnichové ve starém arménském jazyce.

Jak později v roce 1915 potvrdily italské bagry, podzemní Ani mělo školu, klášter, kamenné domy, mnišské pokoje, vodní kanály, meditační místnosti a více jak pět set metrů tunelů. V podzemí Ani bylo identifikováno více jak 823 staveb a jeskyní a podle archeologů je velmi pravděpodobné, že v podzemí Ani existuje ještě mnoho doposud neobjevených podzemních staveb, které čekají na svoje objevení.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu