válkaČeskoslovenskoobjevy

Starodávná vesnice nalezená v deltě Nilu předcházela pyramidy i faraony, tvrdí archeologové

Starodávná vesnice nalezená v deltě Nilu předcházela pyramidy i faraony, tvrdí archeologové
Zdroj: livescience.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Archeologové objevili neuvěřitelně vzácný poklad v deltě Nilu: zbytky prehistorické vesnice z doby kolem 5.000 př.n.l. Jedná se o jednu z nejstarších vesnic objevených v tomto regionu, která předcházela pyramidy v Gíze o 2500 let.

Yvonne Pokorná 8. prosince 2018

Neolitické naleziště v úrodné oblasti Tell el-Samara leží asi 140 kilometrů severně od Káhiry a je podle egyptského ministerstva památek staré asi 7000 let.

Spojený tým francouzsko-egyptských archeologů zde našel několik skladovacích sil, které obsahovaly organickou hmotu – kosti zvířat a zbytky rostlin – což jim umožnilo datovat naleziště. Objevili také zbytky keramiky a kamenné nástroje, což naznačuje, že šlo o stabilní komunitu.

Tyto nálezy vědcům poskytují příležitost dozvědět se více o předhistorických společnostech, které obývaly deltu Nilu tisíce let předtím, než legendární hornoegyptský král Meni sjednotil Horní a Dolní Egypt a založil první faraonskou dynastii.

„Analýza objeveného biologického materiálu nám poskytne jasnější představu o prvních komunitách, které se usadily v nilské deltě a počátcích zemědělství v Egyptě,“ řekla Nadia Khedrová z egyptského ministerstva památek.

Vědci věří, že postupy farmaření v této vesnici mohly silně záviset na dešti. To by mohlo pomoct osvětlit vývoj zemědělského zavlažování, které se po tisíce let praktikuje v deltě Nilu.

Vykopávky v tomto místě budou dokončeny v příští sezóně a po nich bude následovat kompletní analýza nálezů, která by mohla přinést více informací o tom, jak dlouho vesnice fungovala a jakých doznala změn v čase. Proč byla opuštěna, je zatím rovněž tajemstvím.

Zemědělství se poprvé pbjevilo v Mezopotámii před více než 10 000 lety a na území dnešního Izraele, sousedícího s Egyptem, se začalo využívat před 7000 lety.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu