válkaČeskoslovenskoobjevy

Starověk měl své MMA, nazýval se pankration a byl to pěkně drsný sport

Starověk měl své MMA, nazýval se pankration a byl to pěkně drsný sport
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

Pankration jakožto bojový sport se poprvé objevil na olympiádě v roce 684 před Kristem. Dovoleno v něm bylo prakticky všechno, pravidla byla velmi vágní a zápas probíhal opravdu drsně. Jako jediný nebyl zařazen na olympijské hry poté, co byly v moderní době obnoveny.

Tomáš Chalupa 30. května 2021

V pankrationu byly dovoleny kopy, chvaty, údery, mohlo se škrtit a páčit. Zakázáno bylo jen píchání do očí a kousání, ale Sparta toto pravidlo neuznávala.

Podle legend stáli u vzniku pankrationu dva největší řečtí hrdinové – Héraklés a Théseus. Oba to byli neuvěřitelní bojovníci, kteří skolili mnoho monster a protivníků, a pankration měla být jakási syntéza jejich bojových stylů. Ve skutečnosti byl pankration spíše výsledkem odvěké lidské touhy vidět pořádný zápas bez omezujících pravidel. To stojí i za dnešním velkým boomem MMA sportu, a ve starověku tomu nebylo jinak.

Cosi jako totální válka v ringu, něco, co nemohl nabídnout klasický box ani zápas. Bylo to skutečně starověké MMA, které k tomu dnešnímu mělo velmi blízko. Končilo se buď KO, nebo submisí, body se naopak neudělovaly, vítěz musel vzejít z boje. Ve výjimečných případech mohlo dojít i ke smrti bojovníka. Někdy, zcela výjimečně, mohl boj ukončit rozhodčí a sám určit vítěze.

Thumbnail # Bruce Lee vs Wong Jack Man: nejslavnější zápas bojového umění
Mohlo by Vás zajímat:

Bruce Lee vs Wong Jack Man: nejslavnější zápas bojového umění

Říká se, že Sparťané, kteří v tomto sportu vynikali a měli v něm mnoho šampionů, pankration použili i ve slavné bitvě u Thermopyl. Když postupně přišli o všechny své zbraně, bojovali holýma rukama právě ve stylu pankrationu.

Vítězové a šampioni pankrationu byli oslavováni stejně jako dnešní sportovní hvězdy. Takový Dioxippus z Athén vyhrál v oněch prvních olympijských hrách, kde se tento sport představil, a stal se miláčkem davů. Když pak táhl s Alexandrem Velikým do Asie, byl vyzván, aby bojoval s nejlepším zápasníkem armády jménem Coragus. Podle dobových zpráv si mohli oba bojovníci vybrat zbroj a zbraně. Coragus bojoval s mečem a plnou zbrojí, Dioxippus bez ničeho. Podařilo se mu Coraguse porazit, ale nezabít ho, což Alexandr Veliký sledoval s neskrývaným úžasem. Dioxippus ale nakonec dopadl špatně. Byl obviněn z krádeže a spáchal sebevraždu.

Thumbnail # Gladiátorské zápasy se vrací díky speciálnímu brnění
Mohlo by Vás zajímat:

Gladiátorské zápasy se vrací díky speciálnímu brnění

Dalším bojovníkem, který se zapsal do dějin, byl Arrhichion Figalijský. Ten rovněž vyhrál v olympijském zápase, a to přesto, že byl mrtev. Bojoval se soupeřem, který jej držel ve smrtícím sevření a pomalu ho škrtil. Zoufalý Arrhichion mu ovšem dokázal zlomit prst, což vedlo soupeře k tomu, aby dal znamení, že se vzdává. Rozhodčí oba bojovníky od sebe odtrhl, ale Arrhichion již byl mrtev, protože se udusil. Rozhodčí určil jako vítěze Arrhichiona, jeho tělo pak nechali pokrýt vavříny a jako šampiona odvézt do vlasti.

Když se v roce 1896 konaly první novodobé olympijské hry, pankration mezi nimi chyběl. Nepřála si to totiž katolická církev, která měla v té době velké slovo. „Hry mohou být znovu obnoveny, ovšem bez pankrationu,“ prohlásil tehdy rezolutně lyonský arcibiskup Pierre-Hector Coullié. A tak se stalo, že pankration už se nikdy na olympijské hry nedostal. Objevil se ovšem na Světových bojových hrách v roce 2010 a je stále veden na seznamu MMA sportů. Plnohodnotný návrat pankrationu zřejmě nikdy nenastane, protože jeho místo zaujal právě svět MMA, který z něj do velké míry vychází, takže by bylo těžké oba sporty od sebe vůbec rozlišit.

Další články

Zavří­t reklamu