válkaČeskoslovenskoobjevy

Starosta v převleku chtěl zjistit, jak se jeho podřízení chovají k handicapovaným. Dočkal se ignorance a diskriminace

Starosta v převleku chtěl zjistit, jak se jeho podřízení chovají k handicapovaným. Dočkal se ignorance a diskriminace
Zdroj: odditycentral.com

Mexický starosta už delší dobu slýchával stížnosti na úředníky, kteří se chovají špatně k postiženým osobám. Aby zjistil, co je na tom pravdy, sám jako handicapovaný vyrazil do terénu.

Simona Knotkova 30. července 2019

Starosta města Cuauhtémoc v mexickém státě Chihuahua Carlos Tena je pověstný tím, že mu není lhostejný osud sociálně znevýhodněných lidí. Už delší dobou poslouchal stížnosti, s jakým despektem a přehlížením se tito jedinci setkávají při styku s úředníky. Napadlo ho, že by si to v převleku handicapovaného mohl sám jednoho dne ověřit. A tak se taky stalo.

Dva měsíce dával dohromady přestrojení, ve kterém by ho ani jeho nejbližší spolupracovníci nepoznali. Zahalil se do svetru s vysokým rolákem, oko si zakryl obvazem, sehnal si kolečkové křeslo a celý outfit doplnil slunečními brýlemi, šedou čepicí a dekou. Takto vybavený mohl vyrazit do terénu.

„Záměrem tohoto experimentu bylo ukázat realitu, kterou naši občané zažívají každý den, lhostejnost a zanedbávání, jaké se jim dostává od státních úředníků. Rozhodl jsem se, že to udělám, protože jsem nevěděl, komu věřit, jestli svým občanům, nebo spolupracovníkům,“ vysvětluje Tena.

Při vstupu na úřednickou půdu se skutečně nestačil divit. Nejprve zavítal na úřad sociálních služeb, kde požádal o jídlo zdarma, na které jako postižená osoba měl podle zákona nárok. Žádný z pracovníků jeho žádosti nevyhověl.

Druhá zastávka vedla do jeho vlastního úřadu, kde v převleku požádal o schůzku se starostou, tedy sám se sebou. Úředníci ho ale hrubě vykázali na chodbu a další hodinu a půl se o jeho osud nikdo nestaral. V tom momentě Tena uznal, že nastal čas roli ukončit. Vstal z křesla a k šoku svých kolegů se vysvlékl z přestrojení.

Jak se později nechal slyšet, chování jeho podřízených ho velmi zklamalo. „Dočkal jsem se ignorance a diskriminace. Ne všichni se vůči mně tak chovali, ale někteří kolegové mě velmi zklamali. Dal jsem jim jasně najevo, že už nikdy nechci slyšet, jak špatně s lidmi zachází. V jiném případě to pro ně bude mít radikální dopad,“ sdělil do médií.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu