válkaČeskoslovenskoobjevy

Starosta nařídil občanům každý den po obědě tříhodinovou siestu!

Starosta nařídil občanům každý den po obědě tříhodinovou siestu!
Zdroj: www.sozcu.com.tr

Ani živáčka neuvidíte mezi druhou až pátou hodinou odpolední v ulicích španělského města Ador ve Valencii. V tuto dobu si všichni občané dopřávají siestu, která je tam od nynějška povinná.

Ivanhoe 28. července 2015

Ve Španělsku je sice zvykem si hlavně v horkých letních dnech odpoledne zdřímnout, ale Ador je prvním městem, které tuto tradici učinilo ze zákona povinnou. Starosta města Joan Faus Vitòria nařídil, že všichni občané musí mezi druhou a pátou hodinou odpolední dodržovat předepsaný klid. „Všechno je mezi druhou a pátou zavřeno,“ sdělil mluvčí města deníku The Local. „Bary, obchody, koupaliště, všechno.“ Rodiče musí dohlédnout na děti, aby se v tuto dobu zdržovaly doma a nechodily si hrát ven a nerušily tak ostatní.

Španělé si siestu udělají kdekoliv, třeba i na střeše.

Španělé si siestu udělají kdekoliv, třeba i na střeše.

Očekává se, že zaměstnavatelé budou toto nařízení dodržovat, a to i přesto, že jim v opačném případě nehrozí žádné pokuty. „Mnoho lidi pracuje na venkově, kde je dost běžné brát si po obědě delší přestávku a mít siestu po jídle,“ řekl dále mluvčí města.

Krátkou, půlhodinovou siestu doporučují také lékaři. Řada vědeckých výzkumů prokázala, že šlofík po obědě působí prospěšně na činnost srdce a dobíjí člověka energií, takže se pak lépe soustředí a podává lepší výkon. Odpolední zdřímnutí může do jisté míry dokonce eliminovat negativní účinky probdělé noci.

Siesta je historicky zakořeněná v oblastech s vysokými denními teplotami, jako třeba v jižní Evropě a Středomoří. Teploty kolem 30°C však už nejsou vzácností ani v České republice, takže by zde své opodstatnění siesta také našla. Ostatně v minulosti se v českých zemích dodržovala, zrušila se až po průmyslové revoluci.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu