Starodávný hudební nástroj ze Švédska nazývaný gulakra lur

Starodávný hudební nástroj ze Švédska nazývaný gulakra lur | zdroj: www.startribune.com


Starodávné zvuky zní ze zrekonstruovaných hudebních nástrojů a přenášejí posluchače do minulosti

TÉMATA: archeologie | hudební nástroje

user-avatar

Irena Gruberová

7. 05. 2016 | 08:30

Zjistit, na jaké nástroje a jak se hrávalo v dávných dobách na starém kontinentu, se od roku 2012 pokouší tvůrci Evropského hudebně archeologického projektu EMAP. Letos představí první výsledky svého bádání. Už v červnu totiž startuje ve Švédsku putovní výstava, která umožní návštěvníkům objevit dosud neslyšený svět zvuků starodávné Evropy.

Projekt EMAP bude cestovat v čase od mladého paleolitu před 40 000 lety, odkud se datují nejstarší nálezy hudebních nástrojů, přes starověké civilizace až po dnešní tradice. Díky rekonstrukci starých, dnes již zapomenutých nástrojů uslyší posluchači původní zvuk instrumentů a budou moci obdivovat sofistikované znalosti a dovednosti, kterých bylo potřeba k výrobě i hře na tyto hudební nástroje.

Podle jednoho z tvůrců projektu, britského trombonisty Johna Kennyho, starodávné nástroje nabízejí lidem odlišný pohled na minulost. „Byl jsem svědkem těch nejneobyčejnějších schopností, jaké se uplatnily při rekonstrukci budov, oděvů a jazyka, ale ty vás nepřenesou do imaginativního světa, v němž lidé kdysi žili. Tohle umí jen hudba,“ tvrdí Kenny a dodává: „Když rekonstruujete meč, nikdo kromě vraždícího maniaka by jej nemohl použít k jeho původnímu účelu. Ale zrekonstruujte nástroj a každý si ho může vyzkoušet.“

Díky multimediálnímu hudebnímu stroji času se návštěvníci přenesou do různých dob a různého prostředí. Zvuk fléten vyrobených z kostí tak bude znít v jeskynních prostorách, zatímco na rohy a bubny se bude vyhrávat uvnitř kamenných megalitů švédského Stonehenge – Ales Stenar. Keltský žesťový nástroj karnyx se rozezvučí v Callanish ve Skotsku, kithara v římském amfiteátru a římský aulos zazní v Pompejích. Zvuk keltsko-iberských trumpet se rozlehne na starověkých místech Španělska. Výstava financovaná EU bude putovat napříč Evropou od června do prosince roku 2017 a doprovázet ji budou workshopy, konference, koncerty i prodej knih, CD i DVD.  

user-avatar

Irena Gruberová

7. 05. 2016 | 08:30

Zavří­t reklamu