válkaČeskoslovenskoobjevy

Starodávné tajemství dougong: Jak mohly 2 500 let staré dřevěné stavby odolat ničivému zemětřesení?

Starodávné tajemství dougong: Jak mohly 2 500 let staré dřevěné stavby odolat ničivému zemětřesení?
Zdroj: interestingengineering.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Vývoj stavební techniky odolné vůči zemětřesení už dlouhá léta zaměstnává architekty a konstruktéry. Jedna země již vyřešila hádanku, jak zajistit, aby budovy přežily ničivou přírodní katastrofu. Podařilo se jí to před neuvěřitelnými 2 500 lety. Starověké čínské dřevostavby mají opěrný systém zvaný dougong, který dodnes odolává otřesům půdy.

Yvonne Pokorná 18. srpna 2019

Tradiční čínská architektura je dřevěná, ale od dřevěných staveb v Evropě se liší svou odolností vůči seizmické aktivitě. Ta, jak známo, bývá v Číně poměrně silná. Proto dávní čínští stavitelé vyvinuli speciální opěrný systém zvaný dougong, jenž snižuje dopad zemětřesení na budovy.

Jde o sadu dřevěných podpěr vytvořenou tak, že se umístil velký dřevěný kvádr (dou) na sloup, čímž se vytvořil pevný základ pro položení konzoly ve tvaru luku (gong), podpírající dřevěný trám nebo jiný gong. Přidáním více dougongových podpěr tíha střechy stlačuje spoje a hmotnost je rovnoměrně rozložena po celé konstrukci. Tímto způsobem nejsou jednotlivé prvky náchylné ke štěpení nebo praskání a systém vzájemně propojených trámů se nerozpadne ani nepopraská pod tlakem a napětím.

Dougongy byly umisťovány mezi vrchní část sloupu a krovy pro podporu prohnutých střech s vázanými krovy, typickými pro čínskou architekturu. Starověcí konstruktéři zjistili, že když se tyto podpěry spojily, mohly přenést neuvěřitelně těžkou hmotnost střechy chrámu na vertikální sloupy. Přidání více sad dougongu totiž snižuje zatížení na vodorovných nosnících při přenosu jejich hmotnosti na sloup. Tento systém také zajišťuje, aby dřevěné konstrukce byly elastické a odolávaly poškození způsobenému zemětřesením.

To, co většinu evropských architektů zaráží, je to, že systém není zapuštěn do země pomocí základu, spíše je jen tak zlehka posazen na podlahu.

Nejstarší doklad používání dougongu pochází z doby kolem roku 1100 př. n.l. Tento systém se značně rozšířil v takzvaném období Jar a podzimů mezi roky 722–481 př. n. l. (za dynastie Východní Čou); svého vrcholu dosáhl za dynastie Tang a Song, kdy se vyvinul do složité sestavy propojených dílů. Ty drží pohromadě bez použití lepidla či hřebíků, čistě jen díky precizní truhlářské práci, kdy přesně naměřené a nařezané díly dokonale zapadají do sebe.

V přiloženém videu se můžete podívat, o jak složitou a důmyslně vymyšlenou stavební skládačku se jedná.

Další články

Zavří­t reklamu