válkaČeskoslovenskoobjevy

Stárnutí je matematicky nezvratné a nemůžeme s tím nic dělat

Stárnutí je matematicky nezvratné a nemůžeme s tím nic dělat
Zdroj: messagetoeagle.com

Neexistuje nic jako pramen věčného mládí, které naše buňky a naše srdce naplní novou energií. Stárneme a budeme stárnout dál a ani výdobytky moderní medicíny nám s tím nepomohou. Lidský život je zkrátka konečný.

Tomáš Chalupa 4. listopadu 2017

Touha po věčném mládí je stará jako lidstvo samo. Už od starověku hledali lidé elixíry, které by jim prodloužily jejich věk a zastavily neustále tikající hodiny času. Věčné mládí je motiv, který se objevuje v mnoha vírách a mytologiích po celou dobu existence lidstva.

Podle vědců je ale myšlenka věčného života nesmyslná, stárnutí a smrt je nedílnou součástí života a neexistuje způsob, jak to změnit. Američtí vědci dokonce spočítali, že život se řídí matematickými principy a stárnutí je i z tohoto pohledu nevyhnutelné a nezvratné. „Stárnutí je matematicky nezvratné – opravdu nezvratné. Není z něj cesta ven logicky, teoreticky ani matematicky,“ říká profesorka z arizonské univerzity Joanna Maselová.

Současné teorie přitom pracovaly s myšlenkou, že by bylo možné nějakým způsobem naučit lidské tělo, aby eliminovalo špatně fungující stárnoucí buňky. Jednou z cest mělo být jakési povzbuzení buněk s nejlepší kondicí, aby přežívaly co nejdéle. Ani to podle Maselové ale nikam nepovede. „Jak stárneme, většina našich buněk se opotřebovává, ztrácí svojí funkci a přestává růst. Pokud se těchto buněk zbavíme, umožníme tím množení rakovinných buněk. Jsme tak mezi dvěma mlýnskými kameny. Buď se budeme zbavovat stagnujících buněk a umožníme rakovině šířit se tělem, nebo zastavíme rakovinu a pak se budou v našem těle dále kumulovat staré buňky,“ říká Maselová. Právě proto není možné jen tak jednoduše pomýšlet na to, že se tělo začne zbavovat starých buněk, což byla hlavní cesta, jak se v budoucnu dopracovat k dlouhověkosti.

Matematika je v tomto neúprosná. Buď budeme stárnout, nebo rychleji dostaneme rakovinu. Dá se to velmi jednoduše spočítat. Jsme mnohobuněčné komplikované organismy a není možné si myslet, že se vymaníme ze zákonů přírody. Ty pro nás platí stejně jako pro všechny ostatní živočichy. A tak pro nás není cesty zpět z tohoto věčného koloběhu života a smrti.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu