válkaČeskoslovenskoobjevy

Staří Řekové vynalezli divadlo a pak toho hořce litovali

Staří Řekové vynalezli divadlo a pak toho hořce litovali
Zdroj: ancientpages.com

Starověké komedie i tragédie jsou dodnes s oblibou hrány a jejich autoři se tak mohou těšit z nesmrtelné slávy. Stejně jsou starověcí Řekové právem považováni za vynálezce divadla. Ovšem málo se ví, že oni sami nebyli z toho, co vynalezli, vůbec nadšení.

Tomáš Chalupa 30. srpna 2018

Kolem roku 532 před naším letopočtem si Thepsis, první herec, o kterém historie ví, stoupl poprvé na jeviště řeckého divadla. Měl sehrát tragédii, což mimochodem v řečtině znamená „kozí píseň“ (kozy byly v Řecku posvátné). Lidé antického Řecka byli velmi pobaveni hrubými a neslušnými písněmi a tanci, stejně jako znázorňováním nejrůznějších rodinných mordů.

První divadelní představení byla hrána v rámci oslav zasvěcených jednotlivým bohům. Populární byly zejména oslavy boha Dionýsa, které byly mimořádně veselé, protože Dionýsus byl bůh hojnosti a vína. Řekové pro ty účely začaly stavět speciální budovy – amfiteátry, které pojmuly velké množství diváků. Tak vznikla první skutečná divadla.

Chodit do divadla patřilo k bontonu tehdejší společnosti. Kdo chtěl mít takříkajíc prst na tepu doby, být viděn a potkávat se s dalšími lidmi, ten zavítal do divadla. Jejich obliba tak velmi vzrostla. Vznikla také nová sociální skupina, kterou byli profesionální herci. Ti bývali poměrně dobře placeni a živili se pouze divadlem.

Jenže vše nebylo tak růžové, jak by se zdálo. Hannah Brubakerová Oxfordské univerzity tvrdí, že Řekové začali litovat toho, že divadlo vůbec kdy vynalezli. Jak je to možné? „Naše výzkumy ukazují, že přímo po té, co byla v Athénách vynalezena divadla, lidé zjistili, jak hroznou věc udělali,“ říká Brubakerová.

Došla k tomu při katalogizaci a překladech antických her. Existovala početná skupina konzervativních Athéňanů, která považovala za nemyslitelné, aby se někdo oblékal do výstředních šatů, nosil masky a paruky, zpíval oplzlé nebo nemravné písně a ještě za to bral velké peníze. Lidé byli z velké části pobouřeni a považovali celé divadelnictví za jeden velký omyl.

„Vypadá to, že Řekové si velmi rychle uvědomili, že se vznikem divadla vzniká zároveň zcela nová subkomunita, která se točí kolem narcistních osob toužících po popularitě. Navíc to vedlo k záplavě hrozných vystoupení, které si museli vytrpět,“ vysvětluje Brubakerová. A nebylo to jen divadlo. Lidé lamentovali také nad hlučnými lidmi, kteří měli tendenci pokládat auditoriu nevyřešitelné otázky po smyslu života a sami sebe bůh ví proč nazývali filozofy. Zkrátka stalo se to, co mnohokrát později v dějinách. Nový druh zábavy se části lidem zdál nepřijatelný, necudný a celkově pokleslý. Takový rock ´n roll o dva tisíce let později na tom na začátku nebyl o mnoho lépe.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu