válkaČeskoslovenskoobjevy

Staří Mayové vybudovali složitý filtrační systém, aby měli pitnou vodu

Staří Mayové vybudovali složitý filtrační systém, aby měli pitnou vodu
Zdroj: Wikimedia Commons

V jednom z velkých mayských měst Tikalu se nachází sofistikovaný filtrační systém, který obyvatelům poskytoval pitnou vodu. Stavitelé k tomu použili minerály, které dopravovali ze vzdálených oblastí.

Tomáš Chalupa 21. června 2021

Tým archeologů pomocí radaru objevil na nalezišti Tikal pozůstatky filtračního systému, který byl instalován ve vodním rezervoáru Corriental, což byl důležitý zdroj pitné vody pro starověké Maye. Systém obsahoval krystaly křemene a zeolitu. Ty sloužily jako minerální síto na vodu. Je zajímavé, že stejné minerály se k přírodní filtraci používají i dnes.

Filtrace byla podle odborníků velmi účinná, dokázala vodu zbavit mikrobů, uhlíkatých sloučenin, těžkých kovů i toxinů. „Zajímavé je, že podobný systém by byl velmi efektivní i dnes po téměř 2000 letech,“ říká profesor antropologie Kenneth Barnett Tankersley. Staří Mayové tak měli k dispozici na svou dobu mimořádně pokročilou filtrační technologii.

Thumbnail # Křišťálová panna dodnes leží na zemi v jeskyni. Mayové ji tam rituálně zabili
Mohlo by Vás zajímat:

Křišťálová panna dodnes leží na zemi v jeskyni. Mayové ji tam rituálně zabili

Mnoho mayských měst se nacházelo ve výše položených oblastech na pískovci, kde bylo těžké dostat se k pitné vodě. A když už se k ní dalo dostat, bylo nutné ji nějak skladovat, protože panovala častá sucha a zdroje vysychaly. Právě proto museli vodu nejprve důkladně přefiltrovat a poté uskladnit v nádobách. „Bylo za tím zřejmě empirické pozorování, které Maye přivedlo na myšlenku, že určité minerály jsou spojené s čistou vodou. Všimli si, že je čistější a chutná lépe, a chtěli tyto nerosty dostat ke svým vodním zdrojům,“ dodává Tankersley.

Zatímco jiné rezervoáry vody byly znečištěné vysokým množstvím olova, rezervoár Corriental měl vodu zcela čistou. Mayové byli na schopnosti vyčistit svou vodu velmi závislí, jinak by konzumovali i nebezpečné toxiny. V jiných oblastech světa tuto technologii neměli ani v té době, dokonce ani později, a to mluvíme i o Evropě nebo třeba Indii. Mayové tak ve filtračních technologiích předběhli velké civilizace o tisíce let.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu