Manželé Martin a Sinforosa Colomerovi jsou jedinými obyvateli ve vesnici La Estrella.

Manželé Martin a Sinforosa Colomerovi jsou jedinými obyvateli ve vesnici La Estrella. | zdroj: sipse.com


Staří manželé žijí sami v opuštěné vesnici už 45 let

TÉMATA: neobyčejní lidé | španělsko | život na vesnici

user-avatar

Ivanhoe

12. 12. 2015 | 09:00

Devětasedmdesátiletý Martin Colomer a jeho o tři roky starší žena Sinforosa jsou jedinými obyvateli španělské vesnice La Estrella. Je tomu už 45 let, co ve vsi zůstali sami. Společnost jim tu dělají jen tři psi, čtyři slepice, jeden kohout, pětadvacet koček a pár včel.

Kdysi takhle vesnice, kterou údajně postavil jakýsi bohatý šlechtic pro svou milenku, kypěla životem. Žily zde stovky lidí, měli tu svého starostu, kněze, dva učitele, obecního strážníka, který slídill po hospůdkách, i hrobníka. Pak se ale v roce 1883 přes vesnici přehnala přívalová bouře a zabila 26 místních obyvatel a zničila 17 domů. Od té doby La Estrella ztrácela na svém lesku a její někdejší rušný život se v ní už nikdy neobnovil. Když pak v roce 1936 vypukla ve Španělsku občanská válka, mnoho lidí opouštělo venkov a hledalo si práci ve městech. Tento trend pokračoval i v dalších letech. Nakonec ve vsi zbyli jen Martin se Sinforosou, dokonce i jejich děti odtud odešly.

Vesnice La Estrella

„Mnoho lidí říká, jak se tu máme, ale já jím povídám: ´Pojďte sem a zkuste tu chvíli žít a uvidíme, jak dlouho tu vydržíte,´“  usmívá se starý muž. On sám v La Estrella zůstal jen kvůli své ženě. „Nechtěla odtud,“ vysvětluje. „Narodila se zde a od malička tu žila. Kdyby by to záviselo na mě, dávno bych odtud odešel. Ale nemohl jsem ji tu nechat samotnou. Co nám tedy zbývalo?“ říká a vypráví, jak svoji ženu poprvé poznal, když přiváděla na farmu dobytek z pole. Později se potkali v jedné ze dvou místních tavern, kde se lidé po večerech scházeli k tanci, zamilovali se do sebe a vzali se.

Manželé Colomerovi při obědě

Dnes žijí prakticky stejně jako před padesáti lety – bez elektřiny, tekoucí vody, telefonu a televize. Ve staré rachotině si občas zajedou do nejbližšího města, vzdáleného odtud asi 25 kilometrů. Vypadají, že jim nic neschází a jsou se svým jednoduchým stylem života docela spokojení. Nudu neznají.  „Máme spoustu práce okolo zvířat a ovocných stromů,“  podotýká Martin. Stará se o 451 peckovin, které ručně zalévá vodou z kbelíku. K zábavě mu stačí tranzistor. „Hudba je vše, co potřebuji,“ tvrdí. Krom toho o víkendu k nim do vesnice vždy někdo z turistů zavítá. Provede jej tedy po vesnici, ukáže mu faru, kostel i bývalou radnici s nástěnnými malbami na zdech a pamětní deskou na počest nejslavnějšího rodáka, toreadora Silvia Zafonta Colomera, jenž zemřel jako mladý při automobilové nehodě.  

user-avatar

Ivanhoe

12. 12. 2015 | 09:00

Zavří­t reklamu