Opěrky hlavy byly v podstatě ekvivalentem polštáře.  Skládaly se ze základny, centrálního sloupku a zakřivené podpory na opření hlavy.

Opěrky hlavy byly v podstatě ekvivalentem polštáře. Skládaly se ze základny, centrálního sloupku a zakřivené podpory na opření hlavy. | zdroj: ancientpages.com


Staří Egypťané s oblibou používali kamenné polštáře, sloužily ale jen mrtvým

TÉMATA: egypt | starověk | pohřební výbava

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 04. 2019 | 08:34

První polštáře se začaly používat zhruba před 7000 lety v Mezopotámii. Mohli si je dovolit pouze bohatí lidé. Polštář totiž tehdy byl hlavně statusovým symbolem. Nebylo běžné na nich spát, spíše byly vystavovány na odiv jako symbol moci a bohatství. V Egyptě zase sloužily polštáře pro mrtvé, kterým měly umožnit příjemný spánek v říši mrtvých.

Egypťané ve starověku vyráběli polštáře z kamene, alabastru, dřeva nebo skla. Tyto polštáře ale nesloužily živým, ale jen mrtvým. Archeologové je nacházeli v hrobech, kdo podkládaly hlavy mumiím zesnulých. Hlava byla považována celkem oprávněně za nejdůležitější část těla a zasloužila zvláštní péči a pohodlí i po smrti. Polštáře vypadaly spíše jako opěrky nebo podstavce, navíc často zdobené sochami či rytinami.

Egyptské slovo pro opěradlo či polštář znamená v překladu sen nebo dobrý spánek. Zmínka o potřebě polštářů pro zesnulé se objevuje v některých náboženských textech, které se podařilo rozluštit. Platilo pravidlo, že pro dobrý spánek měla být hlava podložená, aby byla výše než tělo. Umožňovalo to lepší cirkulaci krve v těle a prospívalo tělu. A protože pro Egypťany smrtí nic nekončilo, museli své mrtvé vybavit pro dobrý spánek právě kamennými nebo skleněnými polštáři.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 04. 2019 | 08:34

Zavří­t reklamu