Říční želvy ve starověké Mezopotámii doprovázely mrtvé na onen svět.

Říční želvy ve starověké Mezopotámii doprovázely mrtvé na onen svět. | zdroj: livescience.com


Staří Asyřané pohřbívali své mrtvé s želvami

TÉMATA: archeologie | objevy | turecko | mezopotámie | asýrie

user-avatar

Irena Gruberová

12. 04. 2016 | 11:00

Na břehu řeky Tigris v jihovýchodním Turecku našli archeologové zvláštní hrob. Kromě koster ženy a dítěte se v něm nacházelo 17 skeletonů říčních želv. Vědci se domnívají, že plazi ve starověku reprezentovali věčný život a sloužili mrtvým symbolicky jako ochránci v záhrobí.

Hrob byl objeven na pahorku Kavuşan Höyük nedaleko tureckého města Bismil. Toto místo bylo ve starověku obýváno po poměrně dlouhý čas – od konce 3. tisíciletí před naším letopočtem až do 14. století po Kristu. V brzké době však bude zatopeno vodní elektrárnou, proto zde archeologové od roku 2001 horečně provádí výzkum.

„Bylo to něco nečekaného,“ okomentoval nález hrobu francouzský zooarcheolog Rémi Berthon. Želví krunýře, zvláště od suchozemských želv, se sice našly v hrobech na Blízkém východě již dřív, ale nález kožnatky eufratské byl pro vědce velkým překvapením.

Želví skeletony se našly v hrobě vedle dvou lidských koster.

Říční želvy nebyly typickou obětinou ve starověké Mezopotámii před 2 500 lety, ale v tomto konkrétním případě posloužily při pohřebním rituálu, než byly uloženy s mrtvými do hrobu. Vědec totiž objevil na želvích kostech stopy po řezání. To naznačuje, že želvy byly položeny na záda a rozřezány. Jejich maso posloužilo pozůstalým při pohřební hostině.

„Věděli jsme už, že na Blízkém východě měly želvy speciální role obvykle spojené s posmrtným životem. Co ale překvapuje, je to, že se zvláštní schopnosti v tomto směru přisuzovaly kožnatkám, které v dnešní společnosti již nic neznamenají“ řekl Berthon. Jak dále poznamenal, tito plazi jsou dnes ohroženým druhem. Hlavně rybářům vadí, že ničí jejich sítě. Přítomnost kožnatek eufratských ve starověkém hrobě však tenkrát znamenala, že oba mrtví měli vysoký společenský status.  

user-avatar

Irena Gruberová

12. 04. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu