Stavitelé nákupního centra museli domek staré paní ponechat na místě a obestavět ho. | zdroj: YouTube


Stařenka odmítla kvůli stavbě nákupního centra prodat svůj domek. Museli jej obestavět

TÉMATA: nákupní centrum | občanský odpor

user-avatar

Ivanhoe

14. 04. 2015 | 14:30

Ve čtvrti Ballard v americkém městě Seattlu stojí obrovské nákupní centrum, jehož obvyklý krabicovitý tvar je na jedné straně podivně vykousnutý. Uprostřed této proluky se krčí malý domek, jehož neobyčejný příběh údajně inspiroval i kultovní animák od Pixaru Vzhůru do oblak.

V roce 2006 chtěli developeři postavit ve čtvrti Ballard nové obchodní centrum. V cestě jim ovšem stál domek tehdy čtyřiaosmdesátileté Edith Macefieldové. Nechtěla jim ho prodat ani za milion dolarů, které jí nabízeli.

„Kam bych šla,“ tázala se jich. „Nemám žádnou rodinu a tohle je můj dům. Moje matka zde umřela, na tomhle gauči. Odstěhovala jsem se za ní z Anglie, abych se o ni postarala. Musela jsem jí slíbit, že ji nechám zemřít doma, a ne v nějakém zařízení, a já ten slib dodržela. A tady chci umřít i já. Ve svém vlastním domě. Na tomto gauči,“ vysvětlovala překvapeným developerům, proč se své nemovitosti za žádnou cenu nevzdá.

Nákupním střediskem obestěvěný domek Edith Macefieldové v americkém Seattlu

Stavební firmě nezbylo nic jiného, než její malý, starý domek nákupním centrem obestavět. Během výstavby se však mezi stařenkou a vedoucím stavby Barrym Martinem utvořilo přátelské pouto. Stavař staré paní začal pomáhat, nosil jí nákupy i léky, a když začala podezřele hubnout, odvezl ji do nemocnice. Tam zjistili, že má rakovinu slinivky. Než ve věku 87 let naposledy vydechla, odkázala svůj dům právě Barrymu Martinovi. Ten jej nechal celý opravit a nyní ho nabízí k prodeji za 70 tisíc dolarů.

Lidé si nechávají obrázek domku tetovat na kůži jako symbol lidské nezdolnosti a neúplatnosti.

Mezitím se zesnulá stařenka stala pro mnohé obyvatele Seattlu lidovou hrdinkou. Na její počest se pořádá dokonce i nový festival pojmenovaný podle ní. Místní k jejímu domku pokládají květiny a na plot věší barevné balónky. Její domek je tak proslulý, že si jeho obrázek řada lidí nechává vytetovat na kůži. Proslýchá se, že podle něj vymodelovalo americké filmové studio Pixar dům, který figuruje v jeho animovaném snímku Vzhůru do oblak. V očích mnoha prostých Američanů je dům paní Edith Macefieldové pomníkem individuálního lidského odporu proti moci velkých korporací.  

user-avatar

Ivanhoe

14. 04. 2015 | 14:30

Zavří­t reklamu