válkaČeskoslovenskoobjevy

Stařec žije téměř třicet let sám na ostrově. Lidská společnost se mu znechutila

Stařec žije téměř třicet let sám na ostrově. Lidská společnost se mu znechutila
Zdroj: nationalgeographic.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Žádný člověk není ostrov sám pro sebe, snad kromě jednoho muže. Osmasedmdesátiletý Ital Mauro Morandi žije sám na ostrově Budelli již téměř 30 let a lidská společnost mu zjevně nechybí.

Yvonne Pokorná 1. února 2018

Budelli je malý neobydlený ostrov ležící v Bonifáckém průlivu mezi Korsikou a Sardinií. Je jedním ze sedmi ostrovů patřících do souostroví Maddalena, které nese od roku 1994 status národního parku, a díky růžově zbarveným písečným plážím je považován za ten nejhezčí. Právě sem v roce 1989 zanesl Maura Morandiho jeho katamarán s porouchaným motorem. Když se dozvěděl, že správce ostrova právě odchází do důchodu, znechucen lidskou společností se rozhodl nastoupit na jeho místo. Stal se tak jediným stálým obyvatelem tohoto ostrova.

Během léta sem zavítá jen pár turistů, po většinu roku tu Morandi žije sám. Samota mu nevadí, miluje totiž ticho. Osaměle se necítí, neboť – jak říká – je stále obklopen životem. Věří, že mezi vším existuje sepětí, že všichni jsme součástí téže energie. Sbírá rostliny, které mu rostou za domem. Jednou za dva týdny mu jeden známý přiveze na ostrov potraviny.

 "Jsem tady trochu jako ve vězení. Ale je to vězení, které jsem si vybral," říká Mauro Morandi.

„Jsem tady trochu jako ve vězení. Ale je to vězení, které jsem si vybral,“ říká Mauro Morandi.

Morandi dokáže hodiny jen tak sedět na pláži a pozorovat moře. V kontaktu s jeho nezměrností si uvědomuje svou vlastní nepatrnost. “Myslíme si, že jsme obři, kteří vládnou Zemi, ale ve skutečnosti jsme komáři,” sdělil pro National Geographic.

V roce 2016 Morandimu hrozilo vyhoštění z ostrova. Na jeho podporu se však mezi lidmi zvedla vlna solidarity a byla uspořádána petice. Podařilo se nasbírat 18 000 podpisů, které donutily místní politiky vzít své rozhodnutí zpět.

„Nikdy neodejdu,” prohlásil Morandi. „Doufám, že tu zemřu a budu zpopelněn a můj popel bude rozprášen ve větru,“ dodal.

 "Chtěl bych, aby lidé porozuměli tomu, že se nemáme pouze dívat na krásu, ale cítit krásu se zavřenýma očima," říká Morandi.

„Chtěl bych, aby lidé porozuměli tomu, že se nemáme pouze dívat na krásu, ale cítit krásu se zavřenýma očima,“ říká Morandi.

I když žije v extrémní izolaci, ví o globálních problémech světa. Je horlivý čtenář a v nedávné době navíc internetová společnost zavedla wi-fi připojení i na ostrov Budelli.

Morandi každý den sbírá množství odpadků, které moře vyplaví na pláž. Z jalovcového dřeva vyřezává sochy, které pak prodává turistům a peníze daruje neziskovým organizacím v Africe či Tibetu. Navzdory své averzi vůči lidem učí příležitostné návštěvníky ostrova vnímat krásy přírody a rozumět ekosystému. Věří, že je tímto způsobem může motivovat, aby milovali a chránili planetu.

„Láska je absolutní důsledek krásy a naopak. Když hluboce milujete nějakého člověka, vnímáte jej jako krásného, ne pro jeho fyzickou krásu, ale umíte se do něj vcítit, jste jeho součástí a on je součástí vás. Stejně jako příroda,“ vysvětluje samotář.

Další články

Zavří­t reklamu