válkaČeskoslovenskoobjevy

Staré civilizace vynalezly alkohol před 10 000 lety

Staré civilizace vynalezly alkohol před 10 000 lety
Zdroj: messagetoeagle.com

O alkoholu se zmiňuje mnoho starobylých textů, ale kdy vlastně lidstvo svoji "metlu" vynalezlo? Archeologické nálezy ukazují, že mnohé kultury znaly alkohol už před 10 000 lety, kdy vznikly první fermentované nápoje. Alkohol byl tedy znám už od mladší doby kamenné.

Tomáš Chalupa 18. září 2016

Průkopníky ve využívání alkoholu byli Číňané. Ti začali vyrábět alkohol z rýže už před 8 000 lety. V oblasti Kaspického a Černého moře se zase před 6000 let začalo vyrábět víno. V Mezopotámii se běžně dělníkům platilo pivem, jak ukázal zase nález nejstaršího lístku z hospody, tedy přesněji hliněné tabulky. Sumerové měli za patronku alkoholu bohyni Ninkasi, která je zmiňována v básních před 3900 lety. Jedna z básní také obsahuje recept, jak vařit pivo z chleba.

V Mezopotámii se vaření piva věnovaly převážně ženy a toto povolání bylo velmi respektováno v celé společnosti. Je ovšem možné, že sumerské pivo vyráběné z fermentovaných cereálií bylo ve skutečnosti nealkoholické.

Pivo bylo považováno za zdravý nápoj bohatý na proteiny a karbohydráty. V křesťanských zemích vařily pivo kláštery, které je podávaly mnichům jako svého druhu energetický nápoj v období půstu. Alkohol tedy provází lidstvo od počátku věků a dnešní doba na tom samozřejmě nic nemění. Můžeme být tak vlastně pyšní, že Češi jsou jedni z nejlepších producentů piva – nápoje, který znali už staří Sumerové.

Další články

Zavří­t reklamu