válkaČeskoslovenskoobjevy

Stará legenda potvrzena: Našel se potopený poklad plný zlata a stříbra

Stará legenda potvrzena: Našel se potopený poklad plný zlata a stříbra
Zdroj: Sin-chua

Několik staletí stará pověst o potopeném pokladu, který ukořistil vůdce čínského rolnického povstání, se ukázala jako pravdivá. Archeologové objevili více než 10 tisíc předmětů ze zlata a stříbra na dně řeky Min-ťiang v čínské provincii S'-čchuan. Informovala o tom agentura Sin-chua.

Yvonne Pokorná 10. dubna 2017

Pověst vypravuje, že se v roce 1646 pokoušel vůdce vzbouřených rolníků Čang Sien-čung přepravit svůj obrovský úlovek po řece směrem na jih. Okolo tisíce lodí bylo naloženo penězi a různými cennostmi. Na konvoj lodí ovšem zaútočili královští vojáci. Na řece se strhla velká bitva, Čang Sien-čung byl poražen a jeho lodi šly ke dnu.

Po celá staletí se tahle událost tradovala jen jako pouhá fáma bez spolehlivého důkazu. Nyní se však ukazuje, že je pravdivá.

Vlevo kovový slitek, vpravo zlatá mince.

Vlevo kovový slitek, vpravo zlatá mince.

“Nalezené předměty jsou nejpřímějším a nejpřesvědčivějším důkazem, že v této oblasti došlo k bitvě,” říká čínský archeolog Wang Wej. “Je mezi nimi velké množství zlatých, stříbrných a bronzových mincí, šperků i železné zbraně jako meče, nože a oštěpy,” upřesňuje Kao Ta-lun, ředitel Památkového a archeologického institutu provincie S‘-čchuan.

Pár cenností našli stavební dělníci na břehu řeky již v roce 2005 a po jejich prozkoumání místní vláda v roce 2010 prohlásila naleziště za chráněné památné místo. Komplexní vykopávky však byly stále odkládány kvůi tomu, že se odborníci přeli o existenci legendárního pokladu. Mezitím amatérští lovci pokladů se potápěli v řece a hledali poklad na vlastní pěst. V roce 2015 policie zadržela 31 podezřelých a zkonfiskovala tisíce zlatých a stříbrných mincí a další cennosti. Ani to však nezabránilo zlodějům v jejich aktivitách. Jediným způsobem, jak památné místo ochránit, bylo okamžitě zahájit vykopávky.

Stříbrný slitek

Stříbrný slitek

V polovině letošního března archeologové prozkoumali 10 000 metrů čtverečních, přičemž muselo několik vodních čerpadel dnem i nocí odčerpávat vodu z řeky. K pokladu se museli prokopat pět metrů hluboko.

“Tyhle věci jsou extrémně cenné pro vědu, historii a umění. Mají obrovský význam pro studium politiky, ekonomie, vojenství a společnosti v období dynastie Ming,” poznamenal archeolog z Pekingské univerzity Li Po-čchien.

Vykopávky potrvají nejméně do konce dubna a předpokládá se, že budou nalezeny ještě další artefakty. Cenný nález zřejmě skončí v některém z místních muzeí.

Další články

Zavří­t reklamu