válkaČeskoslovenskoobjevy

Stalinův dvojník mlčel desítky let, bál se o život

Stalinův dvojník mlčel desítky let, bál se o život
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Spekulace o tom, že sovětský diktátor Josef Stalin měl dvojníka, se objevovaly velmi často, ale k jejich potvrzení došlo až v roce 2008. Tehdy se objevila kniha, ve které osmaosmdesátiletý Dagestánec Felix Dadajev píše, že byl Stalinovým dvojníkem.

Tomáš Chalupa 20. srpna 2015

Dadajev byl tanečník a žonglér, měl našlápnuto na dráhu baleťáka. Jenže přišla druhá světová válka a Dadajev musel narukovat. Jeho rodina záhy dostala dopis, že zemřel v boji. Je pravda, že skončil společně se sedmi dalšími mrtvými vojáky v nemocnici, ale na rozdíl od nich stále ještě žil. V nemocnici ho dali dohromady a tam si ho také všimli agenti tajné služby. Hodilo se jim, že Dadajev byl oficiálně mrtev, ale především byl neuvěřitelně podobný Stalinovi. Přestože mu bylo pouhých dvacet let, zatímco Stalinovi 60, podobali se sobě jak vejce vejci. Pro jeho podobu se Stalinem si ho ostatně dobírali už ve škole. Začal žít dvojí život jako J. V. Stalin.

Zastupoval generalissima na různých veřejných akcích, jako byly závody automobilů, sportovní události nebo záběry do filmových týdeníků. Údajně byl i na mnoha oslavách a ceremoniích. Byl od Stalina k nerozeznání. „Válečné zkušenosti a utrpení způsobily, že jsem vypadal daleko starší, než jsem byl,“ píše v knize sám Dadajev. Nosil stejně jako Stalin čapku Rudé armády a těžký kabát posetý medailemi. Z filmů a týdeníků se učil Stalinova gesta a mimiku, ale i pohyby a intonaci. Učil ho Alexej Dikyj, herec, který hrál Stalina ve filmech. Po intenzivním tréninku byl ve všech ohledech stejný jako Stalin. „Měl jsem jen menší uši, ale s tím se nedalo nic dělat. Ani Stalinovi nejvěrnější nepoznali, když jsem ho zastupoval,“ tvrdí Dadajev.

Dadajev se celý život bál promluvit o svém poslání a práci. Mnoho lidí bylo zabito pro daleko menší tajemství a Dadajev byl navíc oficiálně mrtvý. S pravdou vyšel ven až v roce 2008, kdy byla vydána jeho autobiografická kniha. Ovšem Dadajev nebyl jediný dvojník Stalina. Mluví se také o muži jménem Rašid, kterého vybrala jako Stalinova dvojníka NKVD. Byl prý Stalinovi natolik podobný, že jakmile vstoupil do armády, byl okamžitě propuštěn a předán tajné službě. Žil údajně přímo na Stalinově dače v letech 1940 až 1950. Po Stalinově smrti se stáhl do nějakého provinčního města, změnil svou vizáž a snažil se na své angažmá co nejrychleji zapomenout.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu