válkaČeskoslovenskoobjevy

Stalinova palice děsila nacisty, obracela jejich pevnosti v prach

Stalinova palice děsila nacisty, obracela jejich pevnosti v prach
Zdroj: rbth.com

Houfnice na pásech B-4 ráže 203 mm byla jedním z nejimpozantnějších a nejúčinnějších kusů artilerie ve výzbroji Rudé armády. Němci měli z této zbraně hrůzu a říkali jí Stalinova palice. Jeden úder této palice mohl zničit i silné bunkry nebo mohutné tanky.

Tomáš Chalupa 15. ledna 2020

Svůj křest ohněm si B-4 prodělala ve válce s Finskem, kde velmi lehce ničila polní opevnění i větší bunkry Finů. Mannerheimova linie byla přesně tím místem, kde se této houfnici dařilo. Na největší pevnosti musela sice vystřelit dvakrát na stejné místo, aby prorazila silný beton, ale dodnes patrné díry v těchto bunkrech ukazují, že se tak stávalo poměrně často. I proto dělu Finové začali říkat karelský sochař.

V bojích proti Němcům to ze začátku tak slavné nebylo. Rudá armáda hlavně ustupovala, a tak nebyl čas ani prostor využít tato unikátní děla. Rusové tak měli největší starosti s tím, aby jejich děla nepadla do rukou Němců.

Když se ale válečné štěstí obrátilo, nastala i hvězdná chvíle Stalinovy palice. V bitvě u Kurska dokázala jediným výstřelem zničit gigantický německý tank Elephant. Pravdou je, že takový zásah byl spíše náhodný, ale dokazuje to účinnost a palebnou sílu tohoto děla. Mnohem lépe se dařilo houfnici v bitvě o Berlín, kde devastovala celé bloky domů a měnila je v sutiny. Proti tomuto dělu nemohli Němci dělat nic, protože pálilo na vzdálenost desítky kilometrů. Existovala však jedna stavba, kterou ani intenzivní ostřelování těmito děly nezničilo. Byla to obří betonová protiletadlová věž, která sloužila i jako kryt pro tisíce civilistů. Přes všechnu snahu dokázaly houfnice jen lehce poškodit jeden roh budovy a jinak si na Flakturmu vylámaly zuby.

Po válce Sověti svůj dělostřelecký klenot ještě vylepšili. Místo pásů dostal kola a hlavně nukleární střely. Byl vůbec prvním dělem, které bylo schopno střílet malé jaderné dělostřelecké granáty. Této pocty si ale užil jen chvíli, protože byl rychle nahrazen modernějším typem. I tak patří Stalinova palice mezi mistrovské kousky sovětské artilerie, která přiváděla protivníky k zoufalství.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu